Po raz 19. krakowskie muzea zapraszają na dzień otwarty, tegoroczne wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 17 listopada.
W wydarzeniu biorą udział 23 muzea, otwarte będą siedziby główne i oddziały – łącznie 53 miejsca. Tego dnia wstęp do większości muzeów to koszt kilku złotych. Muzealnicy przygotowali bogaty program imprez towarzyszących zwiedzaniu wystaw. Niemal wszystkie placówki zapraszają tego dnia na oprowadzania kuratorskie.
Poza oprowadzaniami z komentarzem kuratorskim po wszystkich swoich wystawach MNK zaprasza dodatkowo do Gmachu Głównego na spektakl Julii Bukały „Nie do zobaczenia” (godz. 16.00, wstęp wolny), a także do Sukiennic na „Żywe obrazy” etiudy taneczne w wykonaniu artystów Teatru Tańca Terpsychora (godz. 12.00-16.00) i koncert „Mistrz i uczniowie”, dzieła muzyki klasycznej w wykonaniu studentów i pracowników Akademii Muzycznej (godz. 16.00), wcześniej, w godz. 13.00-16.00 koncertu będzie można wysłuchać również w oddziale MNK Ciołek.
W Muzeum Nowej Huty, gdzie można zobaczyć wystawę "Bunt w systemie" poświęconą przestrzeniom wolności w muzyce lat 1945-1989, gościć będzie Krzysztof Skiba. Spotkanie z liderem zespołu Big Cyc poprowadzi Leszek Gnoiński (godz. 16.00).
Wydarzenia dla dzieci
Dzień otwarty to dobra okazja, by z muzeum zaznajomić najmłodszych, zwłaszcza, że muzealnicy przygotowali wiele atrakcji.
Na „Bitwa dwóch czarnoksiężników", przedstawienie dla rodzin zaprosi Muzeum Krakowa do Krzysztoforów (godz. 11.00, bilet 5 zł). Nie lada atrakcją dla nieco starszych (13+) będzie zwiedzanie zakamarków Wieży Ratuszowej. Podczas zwiedzania zwiedzający udadzą się pod hełm Wieży Ratuszowej, gdzie zobaczą niedostępne na co dzień dzwony (godz. 12.00 i 15.00, bilet 5 zł).
Jak to jest być pilotem? O tym najmłodsi będą mieli okazję przekonać się podczas warsztatów „Fizyka lotu dla maluchów” w Muzeum Lotnictwa. Dzieci poznają podstawowe statki powietrzne, takie jak szybowce, samoloty, śmigłowce czy balony oraz dowiedzą się, dlaczego one latają (godz. 10.00, cena 15 zł).

Kultura i rozrywka
Na warsztaty ikebany zaprasza Muzeum Manggha (godz. 12.00), w tym samym czasie dorośli będą mieli sposobność poznania techniki formowania drzewek bonsai (cena 20 zł). Jeszcze tylko do niedzieli w Muzeum Manggha można zobaczyć wystawy bonsai i ikebany - trwająca zaledwie kilka dni ekspozycja powstała z okazji 30-lecia muzeum.
Warsztaty dla dzieci przygotowało Muzeum Archeologiczne, młodzi amatorzy przygody będą mogli zabawiać się tu w poszukiwaczy skarbów, w oddziale w Branicach przygotowano atrakcje związane z barwnym światem naszych średniowiecznych przodków.
Muzeum AK zaprasza młodzież na grę terenową odbywająca się w podziemiach muzeum. Zaś w czasie warsztatów przybliżona zostanie historia Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych - SZP-ZWZ-AK. Tego dnia Muzeum AK można zwiedzić za darmo, koszt warsztatów to 5 zł.
Cricoteka przypomni wydarzenie sprzed lat
W niedzielę Cricoteka zaprasza do swojej siedziby na finisaż wystawy „Kantor / Bereś" (godz. 11.00-16.00), a o godz. 16.00 rozpocznie się wyjściem spod Bunkra Sztuki odtworzenie "Manifestacji Romantycznej" Jerzego Beresia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych działań polskiej sztuki lat 80. XX wieku. Pierwsze wykonanie performansu odbyło się 18 listopada 1981 roku na Rynku Głównym w Krakowie. Podobnie jak wówczas także w najbliższą niedzielę na płycie rynku zapłoną ogniska. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wawel za darmo
jeszcze do końca miesiąca potrwa tegoroczna akcja "Darmowy listopad" w rezydencjach królewskich, w ramach tego wydarzenia można bezpłatnie zwiedzić na II piętrze zamku: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie wraz z wystawą czasową „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”, Namioty Tureckie oraz wystawa czasowa „Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich. Część 2” (wtorek-niedziela w godz. 9.00-17.00) oraz w podziemiach Zamku: „Wawel Zaginiony” oraz „Wawel Podziemny. Lapidarium” (wtorek-niedziela w godz. 9.00-17.00) i „Wawel Odzyskany” (wtorek-niedziela w godz. 9.00-17.00). Aby skorzystać z oferty, należy pobrać bezpłatne wejściówki, dostępne w dniu zwiedzania w kasach biletowych oraz, z tygodniowym wyprzedzeniem, w sklepie online z biletami. Dodatkowo rezerwacja bezpłatnych wejściówek, wraz z płatną usługą oprowadzania z przewodnikiem oraz rezerwacja udziału w lekcjach muzealnych odbywać się będzie w Biurze Rezerwacji.
Nie tylko Kraków
Poza krakowskimi muzea w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
Wśród atrakcji niepołomickiego muzeum znalazły się, m.in. warsztaty rodzinne "Zimowy sen w przyrodzie na fotografiach Włodzimierza Puchalskiego" (godz. 10.00 oraz 13.00) również w cenie 5 zł.