- Znów otwieramy nasze drzwi dla Państwa i jak to miało miejsce do 2019 r. zapraszamy do laboratorium Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk na fascynujące spotkanie z fizyką i chemią. Proponujemy wykłady, pokazy. Przygotowaliśmy zajęcia dla uczestników w różnym wieku, poczynając od uczniów starszych klas szkół podstawowych. Zapraszamy do zapoznania się programem dnia otwartego i wybranie wykładów oraz ścieżek prezentacji - zaprasza Instytut.
Na co dzień w Instytucie zatrudnionych jest ponad 100 pracowników, a kilkudziesięciu doktorantów uczestniczy w prowadzeniu badań. Działalność badawcza, którą prowadzi Instytut PAN obejmuje sześć podstawowych kierunków związanych z katalizą, fizykochemią powierzchni i nanotechnologią oraz ich zastosowaniem.
To jednak nie wszystko. Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera prowadzi także studia trzeciego stopnia, czyli studia doktoranckie w ramach dwóch Szkół Doktorskich:
- Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej (KISD prowadzonej wspólnie przez: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Instytut Farmakologii im Jerzego Maja PAN, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN, Instytut Mechaniki Górotworu PAN, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
- Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych prowadzonej wspólnie przez: Wydział Chemii UMCS, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczym w Puławach oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN.
Ze względu na to, że Dzień Otwarty Instytutu cieszy się ogromną popularnością, wymagana jest wcześniejsza rejestracja (również dla zorganizowanych grup szkolnych) na wybrane wykłady i ścieżki prezentacji na określone godziny. Rejestracja rozpoczęła się 21 czerwca o godzinie 12.00 i trwa do wyczerpania wolnych miejsc. Zgłoszenia telefoniczne jest przyjmowane od godziny 12.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 507-526-429. Zgłoszenia SMS-owe nie będą przyjmowane. Osoby, które dokonają rezerwacji otrzymają na podany adres e-mail potwierdzenie dokonanego wyboru, które należy wydrukować i okazać po przybyciu do Instytutu.
Program wykładów 29 września 2023 roku:
- 9.00 –"Nauka jest wszędzie“ dr hab. inż. Jakub Barbasz prof. IKiFP
- 10.00 – Prawa gazowe w praktyce czyli o nurkowaniu i sportach lotniczych” – dr hab. Dorota Rutkowska – Żbik prof. IKiFP oraz prof. dr hab. Tomasz Borowski
- 11.00 – "NanoŚwiat bez granic? ‐ czyli o zjawiskach międzyfazowych” dr hab. inż. Magdalena Oćwieja prof. IKiFP
- 12.00 – "Przewrotny świat: groźna natura i bezpieczna chemia" – dr Ewelina Jarek
- 13:00 – "Relatywistyka ‐ najdziwniejsza rzecz jaką umysł ludzki jest w stanie pojąć “ dr Leszek Krzemień
Tytuły 12 doświadczeń:
- Micro‐ i nano‐świat widziany w mikroskopie skaningowym?
- Wytwarzanie i zastosowanie próżni w nauce i w życiu
- Odnawialne źródło energii, czyli owocowa bateria
- Konwertery Energii
- Nieoczywisty świat w cyfrowym mikroskopie
- Wulkan niejedno ma imię
- Funkcjonalne nanomateriały ‐ mały świat innowacji
- Biokataliza w praktyce
- Ultraszybkie zjawiska na granicach faz
- Nie wszystko złoto co się świeci
- Molekularne Lego
- Dynamika Układów Koloidalnych
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
