- Informatyka, architektura, budownictwo, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria medyczna, mechanika i budowa maszyn, matematyka stosowana - to kierunki, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w letniej rekrutacji - wylicza Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.
Najwięcej podań w I postępowaniu kwalifikacyjnym w rekrutacji na PK na rok 2023/2024 na studia stacjonarne I stopnia złożono na kierunki:
- Informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) – 1069 (liczba miejsc 108)
- Architektura w j. polskim i angielskim (W. Architektury) – 892 (255+30)
- Budownictwo w j. polskim lub angielskim (W. Inżynierii Lądowej) – 877 (504+36)
- Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 575 (72)
- Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 511 (72)
- Automatyka i robotyka (W. Mechaniczny) – 491 (108)
- Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 434 (108)
- Biotechnologia (W. Inżynierii Chemicznej i Procesowej) – 376 (120)
- Mechanika i budowa maszyn w j. polskim lub angielskim (W. Mechaniczny) – 337 (144+18)
- Matematyka stosowana (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 326 (72)
Złożono 10 tysięcy podań!
W letniej rekrutacji na studia na rok akademickie 2023/2024 Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia - stacjonarnych i niestacjonarnych - 4 tys. miejsc (w tym 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia). Podczas pierwszego postępowania kwalifikacyjnego, którego wyniki są właśnie ogłaszane, złożono na nie 10 tys. podań. W sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów Politechnika Krakowska ma latem w ofercie 4,6 tys. miejsc.
Politechnika oferuje 34 kierunki studiów - niektóre prowadzone w języku polskim i języku angielskim. Najwięcej miejsc czeka na kandydatów na cieszących się największą popularnością na Politechnice Krakowskiej kierunkach: budownictwo, architektura, informatyka (na trzech wydziałach).
- Kandydaci, którzy wzięli udział w pierwszym postępowaniu rekrutacyjnym, 11 i 12 lipca poznają jego wyniki. Ci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na I rok studiów, mają teraz czas na złożenie wymaganych dokumentów - mówi Małgorzata Syrda-Śliwa.
Z kolei w lipcu odbędą się kolejne rekrutacje według harmonogramów wydziałowych komisji rekrutacyjnych. Na wolne miejsca będzie się też można zapisywać w sierpniu i wrześniu.
Informatyka cały czas na tronie
Jak mówi rzecznik prasowy PK - w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci na Politechnikę najwięcej podać złożyli na kierunki z grupy IT. To już od kilku lat trwały trend. Na najbardziej obleganą informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechnika Krakowska otrzymała ponad 1000 zgłoszeń. O jedno miejsce walczyło tu blisko 10 osób.
Z kolei o miejsce na informatyce stosowanej (na Wydziale Mechanicznym) starało się 8 kandydatów, a na informatyce w inżynierii komputerowej ponad 7. Łącznie z kierunkiem geoinformatyka (3,56 zgłoszeń na miejsce) na kierunki z grupy IT złożono na Politechnice Krakowskiej blisko 2,3 tys. aplikacji!
Nie zabrakło również zainteresowania prestiżowymi, politechnicznymi klasykami jak architektura, budownictwo i kierunki z grupy transportowych.
Rekrutacja nadal trwa
Chętni na podjęcie studiów na PK, także na kierunkach na studiach II stopnia (magisterskich) mają czas by złożyć podanie do połowy września. Wtedy też będą znane ostateczne wyniki tegorocznej rekrutacji.
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
