Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. 74 lata później, główne uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau.
Wśród uczestników uroczystości byli m.in. Ocaleni z Zagłady i przedstawiciele organizacji romskich, Beata Szydło wiceprezes Rady Ministrów, przedstawiciele polskiego parlamentu, instytucji europejskich, korpusu dyplomatycznego, społeczności żydowskiej, władz regionalnych i lokalnych oraz dyrekcja i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Obchody rozpoczęły się 1 sierpnia (środa) od ceremonii przy ruinach komory gazowej i krematorium V w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Dzień później kilkaset osób spotkało się przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti, gdzie złożono wieńce i oddano hołd ofiarom.
O swojej historii opowiedziała Rita Prigmore, Ocalała z Zagłady. Mówiła o pobycie w obozie, swojej rodzinie, a także powojennej walce o odszkodowanie.
– Niektórzy ludzie mówią mi „Nie chcemy już słuchać tych starych historii z czasów nazistowskich, mamy tego dość!”. Niestety twierdzą tak też niektórzy politycy – wyznała Rita Prigmore.
- Bardzo mi z tego powodu przykro. Jestem bowiem przekonana, że trzeba koniecznie mówić o historii naszego narodu, Sinti i Romów. Narodu, który nieopisanie cierpiał pod panowaniem nazistów i niestety po dziś dzień doświadcza dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia – dodała. – zauważyła.
- 74 lata temu na tej ziemi, na której dziś stoimy, istniało piekło - mówiła Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów. - Dziś spotykamy się na terenie dawnego obozu KL Birkenau by przypomnieć los zgładzonych tu Romów. Gromadzimy się by przywołać ich do życia w naszych wspomnieniach.
Przypomnijmy, że Romowie pod względem liczebności stanowili trzecią grupę deportowanych do Birkenau, po Żydach i Polakach. Pamiętamy o wszystkich ofiarach KL Auschwitz-Birkenau i innych niemieckich obozów śmierci. Pamiętamy i przypominać będziemy hitlerowski totalitaryzm, który w imię nieludzkiej ideologii skazał niewinnych ludzi na śmierć. Nazistowska propaganda chciała ich skazać także na zapomnienie. Lecz my pamiętamy i swoją obecnością dziś tutaj dajemy temu świadectwo. Będziemy stale przypominać o tym ku przestrodze! By nie zdarzyło się to nigdy więcej! - dodała.
Szacuje się, że w obozie Auschwitz Niemcy uwięzili łącznie ok. 23 tys. Romów: mężczyzn, kobiet i dzieci. W obozie zmarło lub zostało zamordowanych ok. 20 tys. Na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w bloku 13, urządzono wystawę upamiętniająca zagładę Romów, ukazującą szczególny wymiar nazistowskiego ludobójstwa popełnionego na Romach w okupowanej przez nazistów w Europie.
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018
Źródło: vivi24