FLESZ - Depresja u pacjentów po koronawirusie
Konkurs na piosenkę o Krakowie ogłosił jesienią zeszłego roku Teatr STU. Swoje wsparcie dla tego pomysłu zadeklarował Urząd Miasta i radio RFM Classic. Pierwszy etap polegał na zgłaszaniu nagrań poprzez stronę internetową teatru. Można to było robić do końca stycznia. W sumie zebrano 247 utworów.
- Jury konkursu przesłuchało wszystkie piosenki, nie wiedząc, kto je wykonuje. Każde nagranie miało swój numer – i kapituła posługiwała się tylko nimi. Było to więc swego rodzaju „przesłuchanie w ciemno”, niczym w telewizyjnym „The Voice Of Poland”. W ten sposób wyłoniono dziesięć utworów i dopiero wtedy jury dowiedziało się, kto je śpiewa. Skoro jury je wybrało, to znaczy, że autentycznie wyróżniały się wśród wszystkich – mówi nam Krzysztof Pluskota, dyrektor Teatru STU.
Obecnie wspomniane dziesięć piosenek można posłuchać na stronie internetowej RMF Classic. To bardzo różne utwory, od piosenki poetyckiej w wykonaniu zespołu Śrubki („To jest miasto”, przez nowoczesny pop autorstwa Wiktorii Zwolińskiej („KRK”), po energetyczny hip-hop rapera Bosskiego („Miasto mych snów”). Co ciekawe – większość wykonawców tych piosenek to młodzi artyści, jeszcze szerzej nieznani na muzycznej scenie.
Nagrania wybrało sześcioosobowe jury, w skład którego wchodzili: Ewa Lipska (poetka), Magdalena Doksa-Tverberg (Wydział Kultury Urzędu Miasta), Magdalena Wojewoda-Mleczko (RMF FM), Kaonrad Mastyło (pianista), Igor „Igo” Walaszek (wokalista) i Krzysztof Piasecki (satyryk). Wyselekcjonowania pięciu utworów ze wspomnianej dziesiątki dokonają teraz słuchacze – poprzez głosowanie na stronie internetowej RMF FM, które potrwa do 29 kwietnia.
Kapituła wyłoni zwycięzców z tej piątki do 18 maja, a ogłoszenie laureatów nastąpi podczas uroczystego koncertu w Krakowie. Pula nagród w konkursie wynosi 30.000 zł. Ich fundatorem jest Restauracja pod Baranem przy ul. Św. Gertrudy 21 w Krakowie.
- Każdy z wybranych przez jury utworów sławi w jakiś swój sposób Kraków. Czy jest tam przebój na miarę „Brackiej” Turnaua czy „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” Sikorowskiego – nie wiem. Ja słyszałem kilka naprawdę wpadających w ucho utworów i uśmiechałem się podczas ich słuchania z przyjemności ich odbioru i podziwu dla kunsztu ich twórców. Cieszy, że większość piosenek zgłosili młodzi wykonawcy. To fantastycznie. Liczę, że ci młodzi ludzie odświeżą wizerunek Krakowa na muzycznym rynku – podsumowuje Krzysztof Pluskota.
Głosowanie odbywa się pod linkiem: https://www.rmfclassic.pl/konkurs-na-piosenke-o-krakowie#formularz-zgloszeniowy
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
