Poziom jubileuszowej, bo XX edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, jest wysoki. Jak podkreśla Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury, a jednocześnie dyrektor artystyczna konkursu, o tym kto znalazł się w finałowej dziewiątce zaważyły niuanse.
- Proszę was, abyście się nie poddawali. I kto się nie dostał do finału nie pomyślał, że jest zły. Wszystko rozegrało się w niuansach, typu kto ma piękniejszy głos, albo kto lepiej wymawia słowa w obcym języku - zwróciła się do uczestników drugiego etapu konkursu Walewska, tuż po ogłoszeniu wyników. - Wszystkim życzę szczęścia, a tych, którzy dziś odpadli i za dwa lata nie ukończą jeszcze 30 roku życia, zapraszam na kolejną edycję.
Do rywalizacji przystąpiło 55 śpiewaków z 11 krajów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się już tylko 26 śpiewaków z 8 krajów.
W finale XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu wystąpią:
- Hyejin Lee, sopran (Korea Południowa)
- Lukas Enoch Lemcke, bas (Niemcy)
- Chao Liu, baryton (Chiny)
- Celine Mun, sopran (Korea Południowa)
- Weronika Rabek, mezzosopran (Polska)
- Liang Wei, tenor (Chiny)
- Iryna Haich, mezzosopran (Ukraina)
- Adrian Janus, baryton (Polska)
- Justyna Khil, sopran (Polska)
Ogromnej radości po ogłoszeniu wyników nie kryła m.in. mezzosopranistka z Ukrainy.
- Jestem bardzo zaskoczona i szczęśliwa. Po raz pierwszy biorę udział w tak dużym konkursie. Cieszę się, że to, co robię jest doceniane przez jury i słuchaczy. Jeszcze muszę ochłonąć, jeszcze do mnie to nie dotarło, ale bardzo się cieszę – podkreśliła Iryna Haich. - Bardzo marzyłam o tym, by przyjechać na Adę Sari. Z moją panią profesor zadecydowałyśmy, że może warto spróbować teraz. Konkurs jest wspaniały, doskonale zorganizowany, czuje się ogromnie pozytywną energię, zwłaszcza jurorów.
Jury konkursu im. Ady Sari przyznało już też pierwsze nagrody. Za wybitne wykonanie cyklu pieśni została nagrodzona Justyna Khil. Zaprezentowała „Pięć pieśni” do słów J. Tuwima autorstwa Szymona Laksa. W Konkursie Pieśni wzięło udział dziesięć osób, w tym osiem kobiet i dwóch mężczyzn. Artyści wykonywali utwory różnych kompozytorów, takich jak: Liszt, Wolf, Mahler, R. Strauss, Ginastera, Britten.
- Bardzo dobrze oceniam kategorię pieśni. Uczestnicy byli fantastycznie przygotowani, lepiej niż do Konkursu. Generalnie, mieli dobrze dobrany repertuar i wypadli bardzo dobrze. Dla mnie jest najważniejsze, aby ruch wokalny był zjednoczony z ekspresją i intencją - podkreślił Marcin Habela, juror konkursu, a na co dzień profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji.
Leonie Paulus, sopranistka z Austrii, za prezentację utworu Enno Poppe – „Wespe” otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kompozytora urodzonego po 1950 roku.
Finał konkursu po raz pierwszy odbędzie się poza Nowym Sączem. Śpiewacy wystąpią w piątek (12 maja) o godz. 18.30 w Operze Krakowskiej. Artystom będzie towarzyszyć Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie opery.
Zwycięzców Konkursu poznamy w nocy z piątku na sobotę. Werdykt jury zostanie ogłoszony w MCK SOKÓŁ. Zarówno finał jak i werdykt jury będzie transmitowany na stronie: www.adasari.pl.
„Gazeta Krakowska” XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari objęła patronatem medialnym.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
Kiedyś sądecka „ulica wstydu”, dziś galeria sztuki. Na ulicy Wąskiej w Nowym Sączu pojawiły się nowe obrazy
