Dziki protest w obronie dzików w Krakowie. "Dzik czuje, tak jak kot prezesa", "Strzel se w łeb" [ZDJĘCIA]

  • Gazeta Krakowska

Piotr Ogórek

W piątek o godzinie 17 pod Wieżą Ratuszową odbył się protest przeciwko planowanemu masowemu odstrzałowi dzików. Około 100 osób, które pojawiły się na proteście domagały się zatrzymania odstrzału oraz wyjaśnienia od polityków prawdy ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zgromadzeni mieli liczne transparenty z takimi hasłami jak "Dzik czuje, tak jak kot prezesa" czy "Tak dla odstrzału knurów, ale ludzkich ze stanowisk decyzyjnych".

W piątek wieczorem na Rynku Głównym zgromadzili się obrońcy dzikich zwierząt. Organizatorami protestu w Krakowie byli Klub Gaja, Polskie Towarzystwo Etyczne, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i Krakowski Ruch Antyłowiecki.

- O co w tym wszystkim chodzi? Oficjalnie mówi się, że zabicie dzików spowoduje wstrzymanie ASF. Wielu weterynarzy mówi jednak, że to nie jest do końca tak. W innych krajach, tam gdzie padł dzik z ASF, to jego truchło było palone. Bo każdy z nas może przenieść tę chorobę. To człowiek może powstrzymać chorobę. Od polityków chcemy prawdy, co możemy zrobić. Dlaczego 75 proc. polskich ferm, jak podaje NIK, w ogóle nie używa bioasekuracji? Jak zwykle jesteśmy w kraju, w którym wszyscy mają wszystko w "dziku" - mówił jeden z uczestników protestu.

12 stycznia ma się zacząć odstrzał dzików w Polsce. Docelowo ma być zabitych 210 tysięcy zwierząt. - Wielkoobszarowy odstrzał będzie prowadzony w formie masowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całej Polski. Oznacza to de facto całkowitą i dosłowną eksterminację gatunku - informują organizatorzy piątkowego protestu w Krakowie.

Oficjalną przyczyną rzezi jest rzekoma walka z Afrykańskim Pomorem Świń. - Natomiast specjaliści od dawna dowodzą, że polowania na dziki przynoszą wręcz odwrotny skutek - chorobę ASF roznosi człowiek. Głównym źródłem choroby są przemysłowe hodowle trzody oraz sami myśliwi. Hodowcy unikają regularnych inspekcji weterynaryjnych, a zakażone martwe świnie nie są utylizowane, lecz nielegalnie zakopywane.

Dziki mogą zjadać zarażoną padlinę, lecz to sami myśliwi przenoszą krew zwierząt. Jak pokazują przykłady innych krajów, autentycznie skuteczną metodą zapobiegania chorobie nie jest zabijanie dzików, ale zmiana sposobu hodowli świń oraz faktyczna bioasekuracja - tłumaczą organizatorzy protestu.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: "Dzik jest dziki, PiS jest zły". Protest przed Sejmem przeciwko odstrzałowi dzików

Źródło: TVN24/x-news

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.01.2019, 11:23

Co za idioci nie maja pojęcia co robią

13.01.2019, 09:00

Aleś ty ograniczony, masz demencję starcza czy parkinsona, a może PI(g)Sowatość pospolita?

13.01.2019, 08:57

Kot prezesa dawno zdechł, codzienne dymanko nie było zbyt zdrowe.

13.01.2019, 07:43

Hej ty wyzej dzik karol nie wyzywaj ludzi dzialajacych od debili widac ze u ciebie zycie polega na zezarciu szyny i kielbachy i moze przepiciu kielichem

12.01.2019, 15:10

zawsze znajdą się debile szukające poklasku, krowy ,świnie i inne stworzenia sa codziennie zabijane pod szynki schabowe i to debilom nie przeszkadza

12.01.2019, 12:04

Hej, niedawno skonczylam 18 lat :) Mysle ze niczego mi już jako kobiecie nie brakuje, nie mniej jednak chcialabym abyś to ocenil;) Jeśli znasz sie na kobietach to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :) Napisz do mnie na www.seksualnie.eu - darmowy w 100% portal, mój nick hotmisia02

12.01.2019, 11:44

Czy świat oszalał bo ja mam wrażenie, że to już nie postęp jak się co niektórym wydaje a cofanie się wstecz. To może Owsiak niech zbiera w tym roku na ratowanie bezbronnych dzików.

12.01.2019, 09:15

A dziwisz się? Gazeta Krakowska powinna się nazywać gazetą niemiecką, bo należy do niemieckiego koncernu prasowego Verlagsgruppe z Passau. Więc drukują to co Niemcom na rękę i dodatkowo sieją zamęt wsród publiki.

12.01.2019, 09:09

Nic dodać nic ując!

12.01.2019, 08:37

A jaka jest różnica między życiem dzika a świni, cielaka, karpia czy kurczaka?

12.01.2019, 08:13

''Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów ''

12.01.2019, 07:59

Lekarz zbada czy pani dzik jest zaciążona . Od orzeczenia będzie służyć odwołanie .

12.01.2019, 01:36

Wiadomo, ze koty przenosza choroby wiec na pierwszy strzal kot prezesa nastepnie zwierzaki politykow, a dopiero na koncu dziki

12.01.2019, 00:27

Dzisiaj to Komisja Europejska odstrzeliła totalną opozycję wraz z przystawkami.

11.01.2019, 23:34

Czy to jakis lokalny klub samobojcow ?

11.01.2019, 23:28

To straszne jak ludzie są durni i wszystko mieszają z polityka!!!

11.01.2019, 23:11

Przeglądając zdjecia widze przede wszystkim twarze pracownikow Gazety Krakowskiej ktora jak zawsze dziala promujac w Polsce interest niemieckie a to dlatego ze jej wlascicielem jest niemiecki koncernu prasowy Verlagsgruppe z Passau. Niemcy maja olbrzymi interes w rozpowszechnianiu sie wirusa ASF wsrod trzody chodowlanej a to dlatego ze doprowadzi to do zaniku hodowli swin w Polsce i amusingly nas do kupowania wieprzowiny w Niemczech......choc mamy tez troche niemieckich dwunogich swin zwlaszcza w Platformie Obywatelskiej.

11.01.2019, 22:11

przeciwko polowaniom.

11.01.2019, 22:07

To chyba razem z odbiciami w okolicznych witrynach... ;)))

11.01.2019, 21:59

A KE pochwala odstrzał. Ból głowy opozycji

11.01.2019, 21:31

Kiedyś bawiliśmy się w okolicznych lasach, jak jeszcze do zerówki chodziłem. Sama gowniarzernia, od rana do nocy. Zero zagrożeń. Nawet kleszczy nie było. A dziś? Q.rwa, wilki, kleszcze, wściekłe lisy,dziki, na południu niedźwiedzie.. Ja pier..!

11.01.2019, 21:30

A kiedy będzie protest przeciwko codziennemu zabijaniu setek świń? Czy będzie też jakaś akcja dotycząca mordowaniu na święta milionów karpi? W końcu co z kurczakami z rożna?

11.01.2019, 21:28

Tak jak te q.rwy aborcyjne!

11.01.2019, 20:52

Jak wyżej.