https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Środa Popielcowa. Pytamy znanych Małopolan, czy zachowują post?

WOJCIECH GADOMSKI / POLSKAPRESSE
Środa Popielcowa to w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Kończy się karnawał, a rozpoczyna trwający 40 dni okres pokuty i nawrócenia. Jest to dzień, w którym obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech. W obrządku rzymskim w czasie mszy kapłan posypuje wiernym głowę popiołem. Tradycja ta sięga VIII wieku, a popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

Jan Nowicki aktor
Wódeczki i mięsa wystrzegam się nie tylko w Środę Popielcową, ale przez cały okres Wielkiego Postu. Nie jest to żaden problem, tego rodzaju zakazy są bardzo potrzebne. Uświadamiają nam wolność wyboru. Z przyjemnością zajadam więc śledzika, a potem z rozkoszą powracam do moich kulinarnych nałogów.

Katarzyna Kolenda-Zaleska dziennikarka
Zawsze poszczę w Środę Popielcową. Jestem katoliczką i pamiętam o tej tradycji. Jestem teraz w rodzinnym Krakowie, gdzie moja mama przygotowuje pyszne śledzie. Nie mam jednak tak silnej woli, by powstrzymywać się od innych pyszności przez cały okres postu.

Anna Grodzka posłanka Ruchu Palikota
W żadne czary nie wierzę, więc ja postu nie przestrzegam. Nie interesuje mnie to. I głośno o tym mówię, coraz więcej Polaków ma tę odwagę. Każdy ma prawo wierzyć w co chce, jedni czczą Chrystusa, inni Mahometa, a są tacy, którzy w nic nie wierzą. Nie oceniam ich jednak w kategoriach dobra i zła.

Arkadiusz Mularczyk poseł, szef klubu "Solidarna Polska"

Wielki Post jest dla mnie bardzo ważny. To przede wszystkim czas osobistych postanowień. Unikanie potraw mięsnych jest jednym z elementów tradycji. Staram się być konsekwentny, choć przyznam, że nie zawsze się to udaje. Nigdy nie byłem jaroszem i potrawy mięsne bardzo lubię.

Anna Dymna aktorka, szefowa fundacji "Mimo wszystko"
W Środę Popielcową, Wielki Piątek i Wigilię nie jem mięsa. To część tradycji katolickiej, a ta jest dla mnie ważna jak tlen. Dzięki niej wracam do rodziców i czasu dzieciństwa. Ze względu na zawód jaki wykonuję i podróże przestrzeganie postu w inne dni jest jednak trudne.

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sltr
Niech sobie poszcza biskupi bo wiekszosc z nich sie malo co do konfesjonalu miesci!
s
snieg
Sroda popielcowa rozpoczyna czas rozmyslan i medytacji. Jest to czas powagi i spojrzenia do srodka. Poszcze tak jak i pani Anna Dymna trzy razy w roku, a mianowicie w w Wigilie, Wielki Piatek i w Srode Popielcowa. Jest to nasza, galicyjska tradycja i przestrzegam jej rowniez przez pamiec domu rodzinnego i moich przodkow. Czas Wielkiego Postu jest czasem wspomnien i serdecznego polaczenia sie z tymi co juz odeszli. Daje mozliwosc duchowego przygotowania sie do najwiekszego swieta chrzescijan, ktorym jest Wielki Tydzien ukoronowany Zmartwychwstaniem Jezusa. Wielki i bardzo wazny czas dla duszy wierzacego czlowieka!
k
krakus
Niech żyje.. ciemnogród i obłuda!
W
WACEK
a ja to mam wszystko w du..pie a niech se posci katabas i wszyscy urzednicy kosciola rzymsko-pedofilskiego
z glodziem flacha na czele
s
szakal
Nie poszczę nigdy, chyba że mam niestrawność. Kiedyś miały tego typu zwyczaje racjonalne przesłanki ale dziś posiadamy wiedzę i żywieniu i w większości przypadków wiemy jak uchronić się przed przykrymi konsekwencjami nieprawidłowej diety.
Post w wydaniu wierzących to tylko hipokryzja.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska