- Nie da się ukształtować w dziecku nawyku czytania tłumacząc, że musi czytać. Po pierwsze trzeba samemu świecić przykładem – dzieci są bardzo czułe na fałsz w postępowaniu dorosłych, głoszących jedno („Czytaj!”), a demonstrujących w swoim zachowaniu coś zupełnie innego („Gdzie ten pilot od telewizora?”) - mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i jurorka konkursu na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek kropka”. - Po drugie, to, co zachwycało poprzednie pokolenie, nie musi znaleźć uznania u współczesnego dziecka, operującego zupełnie innym językiem i żyjącego całkiem innymi problemami. Dlatego też książkę trzeba dobierać „na miarę”, bo nawet pomiędzy rodzeństwem w zbliżonym wieku mogą być spore różnice co do preferencji czytelniczych.
Księgarnie kuszą kolorowymi okładkami i książkami – zabawkami. Jak wyłowić z natłoku propozycji naprawdę ciekawe pozycje?
Warto kształtować gusta małych czytelników poprzez wybór czasem trudniejszych, bardziej wymagających tytułów. Książki pomagają nie tylko rozwijać wyobraźnię, kształtują też wrażliwość estetyczną i kulturę językową dzieci. Konkurs na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek i Kropka” już po raz 7 podpowiada rodzicom ambitną literaturę dziecięcą, która korzystnie wpływa na rozwój dziecka. – mówi Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku.
Na najlepszą książkę dla dzieci mogą głosować również rodzice, a w jury konkursu zasiadają eksperci i osoby na co dzień pracujące z dziećmi, czuwające nad ich rozwojem.
Interesujący dziecko temat rozwija jego wyobraźnię i wrażliwość, skłania do myślenia, buduje pozytywny stosunek do świata i ułatwia jego zrozumienie. Podsuwając dziecku lekturę warto zwrócić uwagę na wartości niesione przez książkę, promujące właściwe zachowania, uczące szacunku dla innych, kształtujące kulturę uczuć i obyczaje – podkreśla Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku.
Może Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci będzie dobrą okazją, żeby wrócić do wspólnego czytania książek ?