Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Jolanta Sosnowska na kartach „Męczennika za wiarę i Solidarność” prowadzi nas przez życie Jerzego Popiełuszki, opowiadając o nim począwszy od jego najwcześniejszych, dziecięcych lat i umieszczając to w kontekście historii jego małej ojczyzny. Czytając książkę, poznajemy rodziców ks. Jerzego, Mariannę i Władysława, którzy stworzyli swoim dzieciom polski, rozmodlony i pachnący Bogiem dom, odkrywamy losy jego rodzeństwa, wędrujemy z małym Alkiem do szkoły i towarzyszymy mu w chwilach odkrywania swojego kapłańskiego powołania.
Na miejsce swoich studiów teologicznych młody Popiełuszko wybrał Warszawę. Tamtejsze seminarium było kolejnym miejscem, w którym kształtowany był jego niezłomny charakter i gorące, wierne Bogu, odważne serce. Nie zniechęcił go nawet dwuletni przymusowy pobyt w wojsku, w „specjalnej” jednostce dla kleryków – nawet tam był oparciem i umocnieniem dla swoich kolegów.
Jolanta Sosnowska opowiada nam następnie o pracy duszpasterskiej już księdza Jerzego, który, mimo słabego zdrowia i ciągłych z nim problemów, poświęcał się cały i spalał dla swoich parafian. Ukazuje drogę, jaką przeszedł, nim zaczął bezpośrednio mierzyć się ze złem komunizmu, które pragnął po chrześcijańsku „dobrem zwyciężać”. Czytając, zanurzamy się w tamtych czasach, kiedy młody, początkowo nikomu nieznany ksiądz stał się, dzięki swojej odwadze i wierze, symbolem, wręcz światłem nadziei, drogowskazem na drodze, jaką przejść musieli wszyscy ludzie żyjący w tej dramatycznej epoce polskiej historii.
Kazania młodego kapelana „Solidarności” odbierane były jako manifesty wolności i wiary, podczas których nie obawiał się on potępiać nadużyć ówczesnej władzy i nawoływać do pokojowego oporu. Ludzie garnęli się do niego, bo jako kapłan autentycznie był z nimi i głosił Boga obecnego w ich życiu i codziennych zmaganiach.
Za to wszystko ks. Jerzy Popiełuszko zapłacił najwyższą cenę – oddał swoje ziemskie życie w zamian za życie w niebie, które nigdy się nie kończy. Jolanta Sosnowska w oparciu o najnowsze badania opisuje dramat, jaki rozegrał się w tamtych dniach października 1984 roku, kiedy Polską wstrząsnęła wieść o zamordowaniu niezłomnego Kapłana. Relacja z pogrzebu ks. Jerzego została napisana w pierwszej osobie; autorka wspomina na kartach książki własny udział w tym wydarzeniu.
Książka „Męczennik za wiarę i Solidarność” to także świadectwo kultu, jakim otaczany jest ks. Jerzy właściwie od chwili śmierci. Kultu, który wiąże się z historią wielu cudów i który ukoronowany został wyniesieniem do chwały ołtarzy w 2010 roku. Książka ta, oparta na najnowszych badaniach i wzbogacona unikalnymi, nieznanymi dotąd zdjęciami (53 fotografie Adama Bujaka oraz 92 archiwalne zdjęcia), przybliża postać niezłomnego kapelana „Solidarności” nowym pokoleniom.