Spis treści
Edukacja włączająca temat rozmów MEiN ze związkami zawodowymi
Wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski powiedział w przerwie spotkania, że dotyczy ono edukacji włączającej stąd obecność na spotkanie wiceminister Marzeny Machałek, która przygotowywała zmiany w tym zakresie w szkołach.
– Na razie jesteśmy po dyskusji ogólnej. W jej trakcie mogliśmy wyjaśnić wiele spraw związanych z tym, czym jest w ogóle edukacja włączająca, co już zostało zrobione, co jeszcze będzie – powiedział Piontkowski.
Dodał, że kolejna część spotkania dotyczy dokumentów związanych z edukacją włączającą i potrzeb dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zaznaczył, że inne tematy nie będą dzisiaj poruszane. Wiceminister Marzena Machałek oceniła spotkanie jako „bardzo merytoryczne”, na którym postawiono bardzo istotne pytania.
– Myślę, że dobrze że dzisiaj to bardzo jasno wybrzmiało, że nikt nie planował i nie planuje likwidacji szkół specjalnych. Nikt nie planuje likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych. Ale też nikt nie planuje zmienić prawa, (...) do decyzji rodziców, jaką ścieżkę kształcenia – szkołę, przedszkole – wybiera dla własnego dziecka, w tym dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – podkreśliła.
Wiceminister Machałek przypomniała, że liczba specjalistów w szkołach wynosi obecnie 42 tys.
– Ale jeżeli chodzi o rozłożenie tych specjalistów w różnych miejscowościach, to rzeczywiście jeszcze musimy sporo nad tym popracować – przyznała.
Wiceminister zrelacjonowała również, że na spotkaniu mówiono o uruchomieniu specjalistycznych studiów podyplomowych, kształcących m.in. pedagogów specjalnych czy psychologów z uprawnieniami pedagogicznymi.
Marzena Machałek przekazała, że przygotowane zmiany mają służyć lepszemu skoordynowaniu wczesnego wspomagania dziecka i jego rozwoju. Poinformowała o pilotażu rozwiązań, które mają usprawnić wczesne wspomaganie dzieci i ich rozwoju.
– 36 powiatów pilotuje te rozwiązania pod kierunkiem Uniwersytetu Śląskiego i innych uczelni – powiedziała. – Dopiero po pilotażu, czyli w przyszłym roku, one mogą być po uwzględnieniu wniosków z pilotażu przedstawiane do szerszej dyskusji w ustawowych konsultacjach – powiedziała.
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Rozmowy pod koniec kwietnia
Wiceminister Piontkowskiego został zapytany o to, kiedy planowane są szczegółowe rozmowy na temat wcześniejszych emerytur dla nauczycieli – to jeden z ważniejszych postulatów związków zawodowych.
– Jeżeli będzie zgoda w rządzie, w parlamencie, to takie rozwiązania będziemy chcieli przedstawić. Zakładamy, że najprawdopodobniej w drugiej połowie, w końcu kwietnia, będziemy chcieli zorganizować kolejne spotkanie ze związkami zawodowymi, aby przedstawić założenia projektu ewentualnie wprowadzającego wcześniejsze emerytury – przekazał.
Związki zawodowe są zadowolone ze spotkania?
W spotkaniu z przedstawicielami MEiN wzięły udział wszystkie trzy centrale związkowe: Związek Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych Forum Oświata. Rozmowy prowadzone były w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.
Wiceprezes ZNP zaznaczył, że szkoły mają problem z biurokracją i o tym m.in. rozmawiano.
– Ministerstwo pokazało sposób, jak z tym walczyć, choć uważam, że to są tylko słowa, bo z tego niewiele wynika i tutaj są podstawowe wątpliwości. Oczywiście, warto było się spotkać i porozmawiać, ale to niewiele wniosło, jeżeli chodzi o rozwiązanie problemów, którymi dzisiaj żyje szkoła – mówił Krzysztof Baszczyński.
Związki zawodowe chcą rozmawiać o takich tematach jak podwyżki dla nauczycieli i wcześniejsze emerytury. W miniony piątek w Sejmie prezes ZNP Sławomir Broniarz i przedstawiciele KO, PSL, Lewicy i Polski 2050 przedstawili przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego projekt nowelizacji Karty nauczyciela. Zakłada on wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 lipca o 20 proc.
– Nie ma w nim źródeł, które by pokryły zwiększone wydatki budżetu państwa. Z tego, co szacowaliśmy, w skali całego roku byłoby to nawet ponad 10 mld zł – mówił na temat projektu Dariusz Piontkowski.
Wiceprezes ZNP skomentował także wątek kolejnego spotkania na temat powrotu wcześniejszych emerytur.
– Pan minister Czarnek zadeklarował, że tuż po świętach się spotkamy. Dzisiaj się dowiedziałem, że w ostatnim tygodniu kwietnia. Jednocześnie poprosiłem, aby przed tym spotkaniem zostały nam przesłane dokumenty i uzyskałem odpowiedź: nie wiem, czy zdążymy. Czegoś tutaj nie rozumiem, bo ja wyczytałem - a czytam uważnie słowa pana ministra Czarnka - że wszystko już jest zapięte na ostatni guzik, (...) że projekt jest już gotowy" – powiedział Baszczyński.
Źródło:
