Egzamin gimnazjalny 2018 - krótki poradnik, jak się do niego przygotować

Artykuł sponsorowany
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Próbny egzamin gimnazjalny 2018 rozpoczyna się już 4 grudnia. Co zrobić, żeby dobrze przygotować się do testów? Jaki jest najlepszy sposób nauki? Podajemy sprawdzony przepis Operonu, który pomoże ci zdać egzamin ze świetnym wynikiem.

Egzamin gimnazjalny 2018: jak się do niego przygotować?

Wystarczy pięć kroków, żeby zdać egzamin gimnazjalny z dobrym wynikiem. I nie oznacza to wcale ciągłego wkuwania, we dnie i w nocy. Okazuje się, że jakość nauki mogą poprawić proste sprawy, które nie wymagają większego wysiłku. Operon ma kilka rad, jak skutecznie się uczyć do testów gimnazjalnych.

Egzamin gimnazjalny: Po pierwsze - porządek

Nieważne w jaki sposób się uczysz - siedząc przy biurku, leżąc pod kocem, czy rozłożony na podłodze. Ważne jest, żeby uporządkować pokój, bo nieład rozprasza. Koniecznie schowaj też wszystkie rozpraszacze, takie jak telefon, ipod czy gazety, na które będziesz rzucać okiem. Przez to, twój czas nauki znacznie się wydłuży.

Porządek dotyczy też notatek. Posegreguj je tak, żeby podczas nauki nie tracić czasu na szukanie odpowiednich kartek. Jeśli wiesz, że któreś z nich się nie przydadzą, a zalegają w biurku od kilku lat – wyrzuć je. Trzymaj w biurku tylko informacje potrzebne do egzaminów.

Egzamin gimnazjalny krok trzeci: systematyczność i dobry plan nauki

Uczenie się to długoterminowe zadanie. A wszystkie takie sprawy trzeba planować z wyprzedzeniem. Ułóż plan nauki tak, by był dostosowany do twoich możliwości czasowych i intelektualnych. Jeśli zacząłeś powtarzać informacje już na początku roku, to świetnie. Teraz wystarczy rozłożyć resztę materiału do kwietnia i podzielić materiał tak, żeby spokojnie ze wszystkim zdążyć.

Jeszcze nie zacząłeś się uczyć? Najtrudniej zacząć, prawda? Musisz przyspieszyć tempo, ale nic straconego - z odpowiednią motywacją i dobrym planem nauki, z pewnością zdążysz do kwietnia. Pomogą ci w tym repetytoria i vademeca, w których znajdziesz skondensowaną dawkę niezbędnych informacji. Operon przygotował takie opracowania dla przedmiotów przyrodniczych, humanistycznych oraz języka polskiego i matematyki. Dzięki nim w łatwy sposób określisz co już wiesz, a czego powinieneś się jeszcze nauczyć. WIĘCEJ CZYTAJ TU>>>

Zanim zaczniesz, sprawdź koniecznie co już umiesz, a czego nie. Zrób test diagnozujący na giełdzie gimnazjalnej Operonu lub testy wstępne z poszczególnych działów i ułóż plan tego, na co musisz poświęcić więcej czasu. Jak już to zrobisz i określisz swoje braki, zaopatrz się w vademecum Operonu i podziel materiał w taki sposób, abyś zdążył przerobić wszystko do kwietnia. To możliwe, nawet jeśli naukę zaczniesz w następnym semestrze!

Szukaj inspiracji, a wszystko przyjdzie ci łatwiej!

Nie masz mobilizacji do nauki? Z tym problemem mierzy się wiele osób. Pomyśl jednak, jaki jest Twój cel. Jest nim pewnie interesująca szkoła, do której chciałbyś się dostać. Pamiętaj, że w tym roku o miejsce w szkołach średnich ubiegać się będą o rok młodsi koledzy, którzy w tym samym terminie piszą egzamin ósmoklasisty. Nie odkładaj wszystkiego na ostatni moment, a stres będzie zdecydowanie mniejszy.

Jeśli nie przekonasz się do systematycznej nauki i do egzaminów zostanie mało czasu, skup się na arkuszach egzaminacyjnych, które również znajdziesz w ofercie Operonu. Zwróć uwagę na to, ile czasu zajmuje ci rozwiązywanie poszczególnych typów zadań i wypracuj strategię, która pozwoli ci na ich bezstresowe rozwiązanie w trakcie egzaminu. Możesz zacząć np. od zadań, które są dla ciebie najłatwiejsze, a potem skupić się na tych problematycznych lub odwrotnie.

Ostatni krok, który trzeba zrobić, żeby dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego to sama przyjemność, czyli aktywność i dobre jedzenie. Nie zrażaj się brzydką pogodą i spędzaj czas na świeżym powietrzu. Idź na spacer, pobiegaj, dzięki temu dotlenisz mózg, a tym samym szybciej przyswoisz wiedzę w trakcie nauki. Jedz zdrowo. To również wpływa na lepsze funkcjonowanie naszego mózgu! Do poprawy zapamiętywania potrzebujesz diety bogatej w magnez i potas. Dlatego częściej sięgaj po kaszę gryczaną czy orzechy laskowe i banany. Nie odmawiaj sobie również gorzkiej czekolady.

I kto powiedział, że nauka nie może być przyjemna?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska