Egzamin ósmoklasisty 2023. Kiedy i o której odbędzie się test z języka obcego?
Według informacji zamieszczonych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, egzaminy ósmoklasisty odbędą się w następującym terminie:
- 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
- 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z matematyki,
- 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z wybranego języka nowożytnego.
Na rozwiązanie zadań podczas egzaminu z języka obcego uczniowie będą mieli 90 minut, czyli równe półtorej godziny.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Termin dodatkowy
Na uczniów, którzy z różnych powodów nie będą w stanie przystąpić do egzaminów w maju, przygotowano terminy dodatkowe w czerwcu:
- 12 czerwca 2023 (poniedziałek) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym
- 13 czerwca 2023 (wtorek) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,
- 14 czerwca 2023 (środa) godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z wybranego języka nowożytnego w terminie dodatkowym.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 już w lipcu
Wyniki egzaminu ósmoklasisty ogłoszone zostaną 3 lipca 2023 roku w systemie ZIU na stronie www.wyniki.edu.pl. Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji to 6 lipca 2023 roku.
Zasady egzaminu ósmoklasisty. Ile procent należy uzyskać, aby zdać?
Dla egzaminu ósmoklasisty nie został określony minimalny próg zdawalności, co oznacza, że nie można go nie zdać. Wyniki są jednak ważne podczas rekrutacji do liceum, technikum lub szkoły zawodowej.
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka obcego: co znajdzie się w arkuszu? [ZADANIA]
W arkuszu z języka obcego nowożytnego znajdą się zarówno zadania zamknięte (zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie), jak i otwarte (zadania polegające na samodzielnym sformułowaniu odpowiedzi).
Za rozwiązanie zadań z języka obcego nowożytnego można uzyskać maksymalnie 55 punktów:
- zadania zamknięte – 34 punkty
- zadania otwarte – 21 punktów.
Pewniaki. To pojawi się na egzaminie ósmoklasisty z języka obcego 2023
Podczas egzaminu ósmoklasisty z języka obcego sprawdzona zostanie wiedza, którą uczeń nabył podczas wszystkich lat nauki wybranego przez siebie języka w szkole podstawowej. Każdego ucznia obowiązuje:
- I. Znajomość środków językowych
Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematów wskazanych w wymaganiach szczegółowych. - II. Rozumienie wypowiedzi
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne artykułowane wyraźnie, w standardowej odmianie języka, a także proste wypowiedzi pisemne, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych. - III. Tworzenie wypowiedzi
Uczeń samodzielnie formułuje krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych. - IV. Reagowanie na wypowiedzi
Uczeń uczestniczy w rozmowie i w typowych sytuacjach reaguje w sposób zrozumiały, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, w formie prostego tekstu, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych. - V. Przetwarzanie wypowiedzi
Uczeń zmienia formę przekazu ustnego lub pisemnego w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
Szczegółowe wymagania egzaminacyjne na teście ósmoklasisty z języka obcego
W 2023 roku egzamin ósmoklasisty z języka obcego będzie przeprowadzany na podstawie okrojonych wymagań egzaminacyjnych podstawy programowej. Zostały one opisane w informatorze opublikowanym przez Centralną Komisję Edukacyjną.
Szczegółowe wymagania edukacyjne można znaleźć klikając w link: wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu ósmoklasisty z matematyki 2023
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka obcego: arkusze z poprzednich lat
Aby oswoić się z formą egzaminu ósmoklasisty z języka obcego, poznać rodzaje zadań i zagadnienia, które już się na nim pojawiły, warto przejrzeć arkusz egzaminacyjny z wybranego przez siebie języka z 2022 roku:
Co zabrać ze sobą na egzamin ósmoklasisty 2023?
Na egzamin uczniowie powinni przynieść legitymację oraz długopis lub pióro z czarnym tuszem. Należy zaznaczyć, że podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno korzystać ze słowników, kalkulatora ani urządzeń telekomunikacyjnych.
