
Trzebinia od wielu miesięcy zachęca wszystkich mieszkańców gminy do przyłączenia się do wielu eko-akcji, których tutaj nie brakuje. Dzięki temu jest nadzieja, że zmieni się na lepsze całe otoczenie.
Jak mówi burmistrz, Jarosław Okoczuk, Trzebinia była kiedyś postrzegana jako strefa uprzemysłowiona, a teraz jest zieloną gminą.

Stawiając na ekologię i edukację, gmina Trzebinia wraz z Trzebińskim Centrum Kultury realizuje innowacyjny projekt ,,Trzebinia po stronie natury”, który ma przybliżyć treści ekologicznych młodym ludziom. Także Dom Gromadzki Osiedle Wodna w Trzebini jako placówka TCK, angażuje się w akcje ochrony środowiska.

Budowa domków dla owadów to eko-projekt, który zrealizowany został przez gminę Trzebinia wspólnie z Zakładem Karnym. Jesienią ubiegłego roku zebrano materiały potrzebne do budowy domków i przekazano je do Zakładu Karnego w Trzebini. Powstały z nich niewielkie budowle. Te swoiste hotele zapewniły schronienie różnym gatunkom owadów i umożliwiły im budowanie gniazd oraz hibernację. I tym sposobem, wielopoziomowe, kilkupokojowe hotele dla owadów stanęły wiosną na terenie miasta. Trzebiński samorząd chciał w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, jak ważne w ekosystemie, także miejskim, są owady.
W ramach prowadzonej przez gminę Trzebinia eko-akcji, Urząd Miasta w Trzebini przygotował budki dla jerzyków i przekazał je bezpłatnie mieszkańcom. Zainteresowanie budkami było ogromne; w niespełna godzinę rozeszło się około sześćdziesiąt budek lęgowych dla tych, tak lubianych, ptaków.
W ramach eko-akcji na jednym z trzebińskich osiedli powstała wyjątkowa ścieżka edukacyjna, czyli Pszczelarska Ścieżka Edukacyjna. Na 10 tablicach można znaleźć szereg informacji o życiu i funkcjonowaniu pszczół, roślin miododajnych oraz o tym, jak człowiek, poprzez swoje postępowanie, może pomóc tym pożytecznym owadom.

Włodarze miasta promują lokalne pasieki. Współpracując z lokalnymi pszczelarzami, zachęcano do zakładania ogródków z roślinami miododajnymi. Rozdano też pakiety nasion. Specjalnie dla pszczół obsadzono skwery i trawniki berberysem purpurowym, czyli jedną z ulubionych roślin tych przydatnych owadów.
Gmina dofinansowuje program wymiany pieców, zachęca do gromadzenia wód opadowych i roztopowych zgodnie z Programem „Trzebińska deszczówka”, aktywnie wspiera inicjatywy lokalnych środowisk (w tym sprzątania otoczenia, obrzeży lasów czy oczyszczania dna ziornika Balaton), a także organizuje akcję wywozu odpadów azbestowo-cementowych z posesji mieszkańców.

W ramach promowania zrównoważonego transportu, zorganizowano konkurs fotograficzny, wystawę tematyczną w bibliotece, zaś właściciele aut mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami.
Samorząd aktywnie działa, by przybliżyć mieszkańcom znaczenie ich codziennych decyzji na rzecz ekologii. Te czasem drobne, niewielkie zmiany, leżące w zasięgu każdego z nas, mogą zmienić nasze otoczenie na lepsze, a życie - na zdrowsze.
EkoHERO 2021. Oni mają inicjatywę, pomysły i wyniki! Poznaj ...
ORGANIZATOR PLEBISCYTU
__________
PARTNER GŁÓWNY PLEBISCYTU
__________
