https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekointerwencja – w jednym miejscu można zgłosić wszystkie przypadki łamania przepisów antysmogowych

Grzegorz Skowron
Przypadki spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości można już zgłaszać za pomocą elektronicznego formularza Ekointerwencji, dostępnego pod adresem https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja.

Formularz ma usprawnić przepływ informacji między mieszkańcami a jednostkami wyznaczonymi do sprawowania kontroli w zakresie ochrony środowiska. Każde zgłoszenie, które zostanie przesłane za pomocą strony Ekointerwencji, będzie automatycznie przekierowywane do właściwego organu, który zajmie się jego weryfikacją.

Dzięki formularzowi mieszkańcy mogą zgłaszać w jednym miejscu wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych - niezależnie od miejsca pobytu, bez potrzeby szukania aktualnych danych kontaktowych do przesłania zgłoszenia. Co ważne, zgłoszenia można dokonać anonimowo.

- Udostępniamy mieszkańcom Małopolski formularz Ekointerwencji, ponieważ chcemy, by włączyli się do walki ze smogiem. Wierzymy, że dzięki temu rozwiązaniu informowanie o zagrożeniach dla środowiska będzie dużo łatwiejsze. Uruchomienie formularza ułatwi także pracę organów kontrolnych, których działania będą bardziej skuteczne - mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Jeszcze w tym roku ma powstać specjalna aplikacja mobilna i system monitorowania zgłoszeń na mapie województwa. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli mieć pewność, że każda Ekointerwencja zostanie zweryfikowana.

Uruchomienie formularza Ekointerwencji to jeden z elementów projektu EkoMałopolska. Jego celem jest mobilizacja mieszkańców regionu i samorządów do aktywniejszej walki o czyste powietrze. Do wstępnych założeń projektu należy m.in. wsparcie gmin ekspercką wiedzą ekodoradców oraz przygotowanie rankingu, za pomocą którego będzie można zbadać skuteczność danej gminy w zakresie ochrony środowiska.

Masz konto na Facebooku? Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami z powiatu wielickiego? Dołącz do specjalnej grupy! Co słychać w powiecie wielickim

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zabija Polaków?

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miłosz
Zagrożenia dla środowiska są tak ogromne, że niedługo możemy nie mieć czasu, by je wyeliminować. Dziwi postawa niektórych obywateli, którzy nie dostrzegają tego nagłaśnianego od lat problemu ekologicznego. Osobiście, jako właściciel firmy, która korzysta ze środowiska staram się przestrzegać wszystkich przepisów. Ostatnio nawet przeprowadziłem audyt z tego zakresu, by mieć pewność (tutaj można o tym więcej poczytać: https://bit.ly/2KtXfHL). Wiem, że to nie tylko mój obowiązek, ale i wkład w przyszłość moich dzieci. Jeśli my nie zadbamy o naszą planetę już teraz, to nasze dzieci nie będą miały już na to czasu!
G
Gość
Czasem tak bywa, że się zwróci sąsiadowi uwagę, że nie powinien w sobotę ( kiedy wszyscy dookoła suszą na balkonach pranie przy pogodzie i wietrzą mieszkanie lub po prostu odpoczywają )
a ten jest wielce obrażony bo akurat ma ochotę wypalić stos śmieci i zielska niewiadomego pochodzenia, polać to olejem z wymiany samochodów a na koniec wypalić jakiś złom z plastiku
Czy z takim się pogada ? Po jego "degustacji" napojów "chodzących" nie bardzo można liczyć na zrozumienie. Ale jak się ma czepialskich dookoła to jak tu żyć w demokracji i wolności
h
hrabia_wronski
Wyslalem zgloszenie o truciu mieszkancow przez EC Leg .
Spalaja tam mial weglowy .
Istnieje podejrzenie ,za prominentni politycy w Krakowie maja tam udzialy ?
007
A za co biorą pieniądze odpowiednie służby?Sami nie dadzą radę znaleźć i ukarać sprawców tylko muszą się posiłkować ORMO?
g
gość
Najsmutniejsze jest to, że zgłaszającego łamanie prawa nazywa się donosicielem (patrz na jeden z komentarzy) a łamiący przepisy nie tylko nie jest traktowany, jako ktoś zły, ale często nawet, jako spryciarz, który potrafi oszczędzać...Nasz naród musi przejść jeszcze długą drogę, zanim tu będzie cywilizowany kraj.
g
gosc
Ciepło geotermalne dla Krakowa plus ciepło słoneczne do podgrzania CWU.
007
Czas powoli reaktywować Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej bo lata zaborów i komuny spowodowały że jesteśmy specjalistami w pisaniu donosów.
Powietrze nie będzie czyściejsze ale ile fundacji się obłowi i ile prywatnych porachunków się załatwi.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska