„Wszyscy wiemy jak piękna jest nasza okolica. Niestety - ze względu na jej położenie w kotlinie, dużą liczbę złej jakości pieców w domach mieszkańców oraz używanie w wielu złej jakości paliw - w okresie grzewczym mieszkańcy Oświęcimia i okolic oddychają powietrzem, które szkodzi ich zdrowiu i zagraża życiu”. Jak zaznaczają, regionie jest też dużo zakładów przemysłowych
Proszą m.in. o dofinansowanie służb kontrolnych, bo braki w tej dziedzinie powodują, że Polskie, nawet bardzo liberalne przepisy, są łamane.
Według najnowszych badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie w Małopolsce zachodniej skażone są również gleby, najmocniej w Polsce.
„My, mieszkańcy, nie możemy dłużej na to pozwalać, bo czyste powietrze obok wody to podstawowa potrzeba każdego człowieka!” - piszą ekolodzy.
Zwracają też uwagę, że jeżeli w naszym kraju stosowalibyśmy normy stężeń obowiązujące w Europie zachodniej to miejscowości takie jak Brzeszcze czy Oświęcim kilka razy w roku powinny być ewakuowane, bo tak złe jest tu powietrze.
„Dlatego apelujemy o stworzenie specjalnego programu rządowego na rzecz wsparcia finansowego dla mieszkańców Małopolski zachodniej w wymianie pieców, termoizolacji domów oraz uruchomienie dopłat do ewentualnych wyższych kosztów ogrzewania dla najuboższych. Apelujemy również o to, aby kolejna edycja Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego była poświęcona finansowaniu zadań związanych z ochroną środowiska”.
Pod apelem podpisały się: Oświęcimski Alarm Smogowy, Chełmecki Alarm Smogowy, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Stowarzyszenie Stop Fetorowi w Mieście i Gminie Oświęcim.
W przyszłym roku nie będzie Tauron Life Festival Oświęcim? D...
KONIECZNIE SPRAWDŹ: