Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny gaz ziemny

Bogusław Kurowski
Prezentacja przedstawiciela PGNiG SA, Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazowni Krakowskiej pana Bogusława Kurowskiego
Prezentacja przedstawiciela PGNiG SA, Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazowni Krakowskiej pana Bogusława Kurowskiego
Gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem bezobsługowym.

Posiada najszerszy wachlarz zastosowań, gdyż, można go wykorzystać zarówno do ogrzewania i podgrzewania wody, ale również do gotowania. Jego dużą zaletą jest też wysoka efektywność wykorzystania energii pierwotnej, gdyż kaloryczność, dostarczanego przez PGNiG gazu wynosi ponad 39,5 MJ/m3, a sprawność urządzeń na gaz ziemny to minimum 92%.

Tabela 1 Wartości opałowe wybranych paliw

Źródło: PGNiG

Ponadto spalanie węgla powoduje bardzo niską emisję gazów cieplarnianych. W zasadzie efektem spalania gazu ziemnego wysokometanowego jest para wodna i dwutlenek węgla.

Tabela 4 Zestawienie parametrów kotłów i paliw oraz kosztów inwestycyjnych i
eksploatacyjnych dla indywidualnych gospodarstw domowych

Źródło: Źródło: Program Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego s 27

Z powyższej tabeli można odczytać, że w odróżnieniu od innych nośników gaz ziemny praktycznie nie emituje związków siarki, które łącząc się z wodą przyczyniają się do powstawania niebezpiecznych dla wszystkich żywych organizmów kwaśnych deszczy. Zmiana medium grzewczego z węgla na gaz przyczynia się do radykalnego zmniejszenia zanieczyszczenia bardzo szkodliwymi związkami z kategorii NOx oraz praktycznie eliminuje emisję pyłu zawieszonego PM10 stanowiącego największą bolączkę Krakowa. Powyższa tabela rozpatrując efekt ekologiczny ogrzewania elektrycznego, nie zwraca wogóle uwagi na kwestię emisji zanieczyszczeń podczas produkcji tej energii. Tymczasem konkurencyjność paliwa gazowego wynikająca z jego przewagi ekologicznej może w ciągu kilku najbliższych lat jeszcze wzrosnąć, a to głównie za sprawą wzrostu kosztów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej. W polskich warunkach w skali całego kraju, ponad 90 procent ciepła i energii elektrycznej pochodzi z elektrociepłowni spalających węgiel kamienny i brunatny. Redukcja emisji dwutlenku węgla oraz niebezpiecznych związków fosforu i siarki jest bardzo droga, jednak konieczna, jeżeli chcemy sprostać wymaganiom stawianym przed wszystkimi krajami Unii Europejskiej. Zakup technologii oraz jej eksploatacja może w najbliższych latach doprowadzić do wzrostu ceny kilowatogodziny nawet o 90 procent w stosunku do cen obecnych. Jeżeli do tych kosztów doliczymy wykupienie niezbędnych limitów na emisję gazów cieplarnianych rychło może się okazać, że energia podrożeje nawet o 200 procent! To zagrożenie jest bardzo realne, gdyż największe kraje Unii Europejskiej takie jak Niemcy czy Francja nie są zainteresowane promowaniem węgla w energetyce, gdyż korzystają z odnawialnych źródeł energii, gazu ziemnego oraz energii jądrowej.

Cały czas przybywa też w Polsce pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG. To paliwo doskonale zastępujące nieekologiczne paliwa ropopochodne, sprawdza się zarówno w przypadku pojazdów osobowych jak i ciężarowych. Jest też tańszym rozwiązaniem, dlatego w instalacje CNG zaopatrywane są coraz częściej pojazdy dostawcze, tranzytowe oraz autobusy. Instalacje gazu CNG są również bardzo bezpieczne, gdyż na całym świecie nie zanotowano ani jednego wybuchu zbiornika gazu CNG, w tym zwłaszcza w w przypadku kolizji. A warto tu dodać, że ten napęd jest bardzo popularny w krajach takich jak Brazylia, Turcja czy Pakistan. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku komunikacji miejskiej, gdy przewożące pasażerów autobusy zmuszone są kursować w zabytkowych i zatłoczonych centrach miast. Należy też podkreślić, że wszyscy producenci pojazdów i silników dają gwarancję na silniki fabrycznie wyposażone w instalacje CNG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska