Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest dla każdego?

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa arch.wiosna.org.pl
Rozmowa z księdzem Jarosławem Raczakiem, współorganizatorem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Czy ekstremalne wyczyny można uczynić elementem wiary?

Podobnie jak wszystko inne. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest miejscem dla człowieka szukającego Boga, jak i chcącego odkryć na nowo swoją tożsamość. Powstała z potrzeby zmiany standardowego spojrzenia na osobę wierzącą, czyli kogoś, kogo nie uważa się zazwyczaj za herosa, twardziela. Warto otworzyć umysł, pognać w nieznane, zacząć działać, żyć prawdziwie, bo świat potrzebuje ludzi żywych, zaangażowanych.

To piękne słowa, ale podczas takiej drogi krzyżowej można przecież zwyczajnie paść trupem ze zmęczenia...

Oby nie. Liczymy na rozsądek wszystkich uczestników, którzy zresztą mogą się do nas zgłosić w ostatniej chwili, więc nie możemy każdego gruntownie przebadać tuż przed wyruszeniem w trasę. Dobrze jest więc najpierw się zastanowić, czy nasz stan zdrowia, nasza kondycja, ubiór, buty, są do tego odpowiednie. A jak nie, to trzeba odpuścić, podkurować się i dołączyć do nas za rok, bo na pewno będą kolejne edycje. A w tak zwanym między czasie można skorzystać z innych form pogłębiania wiary, a jest ich niemało.

Czy w trasę EDK mogą wyruszyć osoby niepełnosprawne?

Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności. Wszystkie, nawet najmniej wymagające trasy, przebiegają, przynajmniej częściowo, ścieżkami przez las lub zarośla i polnymi drogami, nieraz pod górę. W zależności od warunków pogodowych, miejscami teren może być błotnisty lub nawet grząski. Należy dobrze rozważyć decyzję o udziale, biorąc pod uwagę, że trasy zostały tak dobrane, aby stanowiły trudność dla w pełni sprawnych ruchowo osób.

Czemu służy reguła milczenia, która obowiązuje podczas wyprawy?

Indywidualnemu jej przeżywaniu. Skupiamy się wtedy na własnych myślach, modlitwie. To nie jest rozrywkowy meeting sportowy, tylko coś znacznie głębszego.

Gdyby ksiądz miał jakoś opisać, zareklamować to wydarzenie, to jakby ksiądz zaczął?

Ponad 40 kilometrów wędrówki. W nocy, w samotności, w milczeniu. Duży fizyczny wysiłek połączony z rozważaniem Męki Jezusa. Wyzwanie, zmaganie się z samym sobą, pokonywanie wybranej trasy, po to, aby zmienić swoje życie i spotkać się z Bogiem.

Do kiedy trwają zapisy?

Dziewiąta edycja EDK odbędzie się 31 marca i 7 kwietnia w Polsce oraz za granicą. Na większość tras można zapisywać się do ostatniej chwili, jednak na niektóre z nich liczba miejsc musi być ograniczona. Np. dla trasy z Kalwarii, przez Tyniec, do Krakowa, przewidziano tylko sto miejsc. Ale są inne trasy, także przez powiaty wadowicki i oświęcimski. Wszystkie informacje o EDK dostępne są na stronie edk.org.pl.

Rozmawiał Bogumił Storch

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska