Z danych gromadzonych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w naszym województwie elektronicznie recepty obecnie wystawia 51 placówek medycznych. Najstarszy lekarz, który zdecydował się skorzystać ze specjalnego komputerowego systemu do ordynowania leków ma 83 lata, najmłodszy – 27. Łącznie wszyscy medycy w naszym regionie dotychczas wystawili ponad 40 tys. wirtualnych dokumentów.
- Te placówki, które już zaczęły korzystać z e-recepty widzą ich zalety i zaczynają je stosować powszechnie dla wszystkich pacjentów – mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który w resorcie odpowiada za wdrażanie rozwiązań z zakresu e-zdrowia i dziś odpowiadał na pytania małopolskich lekarzy zainteresowanych elektronicznymi receptami.
Jak informuje minister Cieszyński, w całej Polsce z nowego systemu korzysta już ponad 600 przychodni i gabinetów. Jak działa e-recepta? Podczas wizyty lekarz zapisuje dokument w specjalnie przygotowanym do tego programie. Chory, który założy Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem smsa albo poczty elektronicznej otrzymuje kod potrzebny mu do zrealizowania recepty. Jeżeli nie ma Internetowego Konta Pacjenta albo nie korzysta z telefonu komórkowego, medyk przygotowuje dla niego wydruk informacyjny z liczbowym hasłem do okazania w aptece. Kiedy chory pokaże go farmaceucie, ten zyskuje dostęp do informacji o przepisanych mu lekach, które powinien sprzedać.
- E-recepta to wygoda przede wszystkim dla pacjentów. Takiej recepty nie można zgubić, zniszczyć, ona jest zawsze dostępna na koncie pacjenta – wskazuje minister Cieszyński.
Dzięki e-recepcie chory nie musi już także wracać do gabinetu lekarskiego, żeby uzupełnić braki, jakie pojawiły się w dokumencie. Ułatwia ona również zakup trudno dostępnych preparatów. W przypadku papierowych dokumentów, jeżeli na półce w aptece nie ma przepisanego przez medyka lekarstwa, pacjent musi albo poczekać na jego sprowadzenie z hurtowni, albo zdobyć „odpis” niezbędny podczas wizyty w kolejnej placówce. Przy e-receptach o odpisach nie ma już mowy. Na podstawie danych dostępnych w systemie, farmaceuta w dowolnej placówce wyda choremu potrzebny preparat.
Na realizowanie e-recept są już przygotowane wszystkie apteki w Polsce. Lekarze na razie nie mają jednak obowiązku korzystania z tego systemu i to do nich należy decyzja, w jakiej formie wystawią dokument. Wirtualne druki służące do ordynowania leków mają całkowicie zastąpić te papierowe od początku przyszłego roku.
Najkrótsze kolejki do operacji, badań i zabiegów rehabilitac...
WIDEO: Barometr Bartusia. Emilewicz: Przedsiębiorco, nie bój się. Chroni cię Konstytucja Biznesu
