Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Escapetruck stanął pod stadionem Wisły Kraków. Spróbuj się wydostać, by poznać historie związane z handlem ludźmi

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Holenderski projekt edukacyjny Escapetruck, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego wystartował dziś w Krakowie. Holenderscy i polscy policjanci z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego escaperoomu na naczepie pojazdu ciężarowego przez dwa dni edukują mieszkańców i turystów na temat przeciwdziałania tego typu zagrożeniom.

Biorący udział w grze poznają prawdziwe historie osób, które stały ofiarą handlu ludźmi, a którym udało się wydostać z rąk oprawców dzięki skoordynowanej akcji i pomocy służb. Podczas gry uczestnicy – w grupach do 6 osób – muszą wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Kluczowym zadaniem graczy będzie pomoc wirtualnej ofierze w wydostaniu się z niezmiernie trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Pomieszczenia w escape roomie zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy. Można spodziewać się nieprzyjemnych dźwięków oraz zapachów i poczuć się jak w potrzasku.

Escapetruck odwiedził w poniedziałek Warszawę. Dziś o godz. 10:00 wystartował w Krakowie a pojutrze zawita do Wrocławia. W inauguracji projektu w Krakowie wziął udział zastępca Szefa Misji Królestwa Niderlandów w Polsce Taco Stoppels Patrick den Bult który, który w swym przemówieniu omówił m.in. genezę projektu. Następnie głos zabrał oficer łącznikowy holenderskiej policji w Polsce Bertus Kleijer wskazując doświadczenia holenderskiej policji na jakich oparto projekt. Pani Liwia Palus z Katedry Kryminologii i Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedziała o Centrum Badań nad Handlem Ludźmi prowadzonym przez uniwersytet wspólnie z holenderską policją. Natomiast Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Nina Gabryś-Janowska mówiła m.in. o współpracy z Policją w zwalczaniu tego typu zagrożeń.

Przedsięwzięcie to w nowatorski i zaskakujący sposób zwraca uwagę na kwestię handlu ludźmi. Escapetruck jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape i powstał przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. We wrześniu br. Escape truck stacjonował w Amsterdamie. Projekt został zainicjowany w naszym kraju przy ścisłej współpracy z Centrum Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną. W Polsce projekt realizowany jest w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, jednak organizatorzy zapowiadają, że kolejne edycje kampanii kierowane będą również do mieszkańców mniejszych miast i miejscowości.

Escapetruck jest dostępny dla odwiedzających na parkingu stadionu im. Henryka Reymana (od strony ul. Reymonta) w środę, 25 października od godz. 10:00 do godz. 18:00 oraz w czwartek, 26 października od 9:00 do 13:00. Podczas gry uczestnicy muszą wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. Warto zdobyć się na odwagę i podjąć wyzwanie, które pomoże nam zrozumieć z jakim dramatem mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi.

Obecni na miejscu policjanci udzielają informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz skutków handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska