Wypełnij ankietę i wygraj iPad-a
Reprezentanci Anglii zostawili na stadionie na Suchych Stawach swoje zdjęcia w szatni i oznakowanie związane z Euro 2012. Pamiątką po nich jest też murawa boiska za ok. 150 tys. euro. Teraz miasto będzie pilnować, aby się nie zniszczyła, podobnie jak wyremontowane za gminne pieniądze szatnie i inne pomieszczenia pod główną trybuną.
- Dopóki nie znajdziemy operatora dla stadionu, sami o niego zadbamy. Anglicy wyłożyli murawę, która jest najwyższej jakości. Nasi pracownicy wiedzą, jak się nią zajmować. Nadal będą jej doglądać specjaliści z krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego - informuje Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Zapewnia, że ZIS udostępni stadion trzecioligowej drużynie Hutnika Nowa Huta.
- Zrobimy to odpłatnie, ale kwota będzie dopasowana do możliwości klubu. Z obiektu będzie też korzystał Okocimski Brzesko w meczach I ligi. Chciała grać tu również Garbarnia, ale w poprzednim sezonie występowała na obiekcie Wawelu, a musimy mieć na uwadze to, żeby nie przeciążać murawy - wyjaśnia dyrektor Kowal.
Dodaje, że miasto chce, aby na Suchych Stawach powstał ośrodek szkolenia piłkarskiej młodzieży, który korzystałby z boisk treningowych.
W planach jest też rozbudowa kompleksu sportowego na Suchych Stawach. Na remont czeka sąsiadująca ze stadionem hala z basenem i kortami tenisowymi. Miasto nie ma na to pieniędzy. Zarząd Infrastruktury Sportowej poszukuje partnera prywatnego, który przeznaczyłby środki na inwestycję. W zamian inwestor mógłby wybudować na przykład hotel wraz z centrum rehabilitacyjnym. Miasto liczy na to, że angielski epizod zapewnił obiektom Hutnika renomę i pomoże w szukaniu kontrahenta.
- Skoro przyjechali tu Anglicy i byli zadowoleni, to jeżeli powstałby ośrodek przygotowań z bazą noclegową, mogłyby też przybywać inne drużyny. Jest już wstępne zainteresowanie tym pomysłem ze strony inwestorów z Anglii, a ostatnio także z Niemiec i Szwajcarii - wymienia dyrektor Kowal.
Wiosną był już w Londynie, gdzie tamtejsza Izba Przemysłowo-Handlowa pomaga także znaleźć inwestorów dla innych miejskich przedsięwzięć: rozbudowy kompleksu sportowego przy ul. Kolnej - przy torze kajakarstwa górskiego, budowy basenu olimpijskiego przy ulicy Eisenberga oraz nowej hali Wisły przy ul. Reymonta.
- Euro może nam bardzo pomóc. Dzięki pobytowi w naszym mieście reprezentacji Anglii, Holandii i Włoch ukazało się w mediach zagranicznych wiele publikacji przedstawiających Kraków w bardzo dobrym świetle. Do tego drużyny chwaliły warunki, jakie tutaj zastały. To może być przekonujące dla inwestorów, jakich szukamy do realizacji inwestycji sportowych - mówi dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.
Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]
Konkurs "Buty w obiektywie!" Zobacz zgłoszone zdjęcia i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
