Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywi kibice w Katarze pod flagami potęg futbolu. Komitet Organizacyjny wyjaśnia, że najemnicy identyfikują się z krajami swoich idoli

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Kibice w Katarze mają inne tradycje i sposoby świętowania niż w Europie i Ameryce Południowej, ale ich pasja do piłki wcale nie jest mniej autentyczna
Kibice w Katarze mają inne tradycje i sposoby świętowania niż w Europie i Ameryce Południowej, ale ich pasja do piłki wcale nie jest mniej autentyczna AFP/EASTNEWS
Komitet Organizacyjny Mistrzostw Świata 2022 w Katarze zaprzecza, jakoby stworzył „fałszywych” fanów reprezentacji-uczestników mundialu. Najwyższy Komitet Spuścizny i Dziedzictwa Kataru zaprzeczył zatrudnieniu i obecności pozornych kibiców, aby dopingowali różne drużyny podczas mistrzostw świata, które rozpoczynają się w najbliższą niedzielę 20 listopada, i nazwał oświadczenia wskazujące na istnienie tych założeń jako „rozczarowujące”.

W ostatnich dniach w sieciach społecznościowych zaczęły pojawiać się filmy, na których setki osób z różnych krajów Wschodu przechadzają się po ulicach w koszulkach różnych topowych drużyn, między innymi reprezentacji Anglii, Argentyny, Niemiec czy Brazylii. Wyjaśnienia tego zjawiska udzielił kierownik ds. marketingu i public relations agencji Qatar Living, Mohamed Noudin.

Najemnicy wybierają ulubione drużyny na podstawie gwiazd futbolu

– To są ludzie, którzy tu pracują i reprezentują te kraje jako kibice. Na przykład kochają Argentynę, więc dołączyli do odpowiedniej grupy fanów. Czy wszyscy fani to migrujący pracownicy budowlani? Nie, przeszli różne ścieżki życiowe. Na przykład są wśród nich inżynierowie, właściciele restauracji lub menedżerowie biznesowi. Ale oczywiście są ludzie, którzy pracowali też w branży budowlanej lub w branży sprzątającej. Jeśli jesteś na przykład fanem indyjskiego futbolu, nie możesz kibicować swojemu krajowi w ostatniej rundzie mistrzostw świata. Dlatego wielu Hindusów w Katarze woli kibicować innym drużynom narodowym. Wybierają drużynę na podstawie gwiazdy futbolu, którą lubią najbardziej – zacytowało Nudina duńskie wydanie „Sportu”.

Najwyższy Komitet Spuścizny i Dziedzictwa Kataru wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

„Wielu dziennikarzy i komentatorów w mediach społecznościowych kwestionowało, czy są to prawdziwi fani. Stanowczo odrzucamy te twierdzenia, które są zarówno rozczarowujące, jak i nie zaskakujące” – napisało ministerstwo w oświadczeniu, odnosząc się do doniesień, iż w Katarze znaleźli się fałszywi kibice opłacani przez organizatorów, aby podgrzewali atmosferę przed rozpoczęciem mundialu.

„Cztery dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata FIFA 2022 w Katarze rosną oczekiwania i entuzjazm, ponieważ przygotowujemy się na powitanie świata” – stwierdził komitet w tej sprawie.

W Katarze kibicuje się inaczej niż w Europie i Ameryce Południowej

Ponadto podkreślił, że kibice z całego świata, „z których wielu uczyniło Katar swoim domem”, przyczyniło się do dobrej lokalnej atmosfery, organizując „spacery i parady kibiców w całym kraju” oraz przyjmując różne drużyny do swoich hoteli na zgrupowania.

„Katar i reszta świata składa się z wielu różnych fanów piłki nożnej. W różnych miejscach kibice mają różne tradycje i sposoby świętowania, i chociaż może to kontrastować z tym, do czego ludzie są przyzwyczajeni w Europie lub Ameryce Południowej, nie oznacza, że ​​pasja do piłki nożnej jest w Katarze mniej autentyczna” – bronił komitet ds. spuścizny Katarczyków i pracujących w tym pustynnym kraju najemników z Indii i Bangladeszu.

Zwrócono uwagę, że pierwsi dziennikarze, którzy pojawili się na miejscu w Katarze, rozmawiają i spotykają się z tymi kibicami, zdając sobie sprawę z miejscowych realiów.

„Z niecierpliwością czekamy na dalsze przygotowania do rozpoczęcia mistrzostw świata FIFA 2022 i prawdziwie łączący moment dla fanów na całym świecie, niezależnie od tego, jak zdecydują się kibicować swoim ulubionym drużynom” – podsumowano w oświadczeniu.

W Katarze ludzie nie kręcą się po ulicach bez celu

Mohamed Noudin, menedżer ds. marketingu i public relations w Qatar Living, wyjaśnił też, dlaczego na ulicach Kataru nie widać dużej liczby kibiców w przeddzień mundialu.

– W Katarze każdy ma jakiś cel, więc ludzie nie chodzą tak po ulicach. To jest część kultury. Dlatego jeśli nie zaplanowano procesji, ludzie nie będą tak po prostu chodzić w koszulkach. Im bliżej rozpoczęcia turnieju wraz z przybyciem kibiców, sytuacja się zmieni – zapowiedział Noudin.

Mundial 2022 rozpocznie się 20 listopada, a zakończy 18 grudnia. Wśród 32 uczestników-finalistów znalazła się reprezentacja Polski, która w fazie grupowej zagra z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fałszywi kibice w Katarze pod flagami potęg futbolu. Komitet Organizacyjny wyjaśnia, że najemnicy identyfikują się z krajami swoich idoli - Sportowy24

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska