Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywi wnuczkowie. Ofiarami oszustów padły dwie osoby w Skawinie

(BCA)
W ciągu ostatnich kilku dni w gminie Skawina oszuści próbowano oszukać już kilka osób metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Dwie mieszkanki dały się nabrać. Prób było więcej, ale inne osoby w porę się zorientowały się, że padły ofiarami oszustwa. Ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Policja przestrzega przed ludźmi wykorzystującymi dobroduszność i łatwowierność, szczególnie osób starszych.

W zeszłym tygodniu ofiarą przestępców padła 87-letnia mieszkanka Skawiny. Na telefon stacjonarny zadzwoniła osoba podająca się za komendanta Komisariatu Policji w Skawinie. Przestępca nakazał wypłacić z banku starszej kobiecie kwotę ponad 42 tys. zł, pod pozorem ochrony przed oszustami. Kobieta wypłaciła pieniądze, a następnie przekazała je fikcyjnemu pracownikowi prokuratury.

W tym przypadku szybka reakcja policji doprowadziła do odzyskania pieniędzy i zatrzymania fałszywego „kuriera”. Sprawą zajmowali się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Kilka dni później oszust zadzwonił do 67-letniej mieszkanki Skawiny podając się za jej syna i metodą na tzw. "wypadek" wprowadził ją w błąd i doprowadził do przekazania przez nią pieniędzy 10 tys. zł przybyłemu do miejsca zamieszkania kurierowi. W czasie, gdy policja badała sytuację, do komisariatu w Skawinie zgłosił się kurier z pieniędzmi, który oświadczył że ma podejrzenie, że został wykorzystany do popełnienia przestępstwa i zwrócił przekazaną wcześniej kopertę z pieniędzmi.

Następnego dnia próbowano oszukać dwie 61-latki i jedną 67-latkę. Wszystkie zamieszkałe w tej samej miejscowości w gminie Skawina. Do każdej z nich oszustka dzwoniła podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, informowała o zagrożeniach wynikających z kradzieży pieniędzy z konta przez hakerów. Tym sposobem usiłowała doprowadzić starsze kobiety do przekazania posiadanych oszczędności w kwotach sięgających po kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tych przypadkach kobiety w porę się zorientowały, że padły ofiarami oszustwa, dzięki czemu nie doszło do przekazania pieniędzy.

Mechanizm działania przestępców odbywa się według podobnego scenariusza: dzwoniący do osoby - najczęściej starszej i samotnej - podaje się za członka jej rodziny lub policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej na różne sposoby zdobywa zaufanie starszych osób i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki lub przekazania pieniędzy w celu uniknięcia konsekwencji prawnych przez kogoś bliskiego z rodziny.

Coraz częściej osoby podające się za policjanta informują telefonicznie, że zgromadzone na koncie pieniądze mogą być zagrożone i należy je niezwłocznie wypłacić i przekazać policji w celu zabezpieczenia przed ich rzekomą utratą. Po uzyskaniu obietnicy przekazania pieniędzy dzwoniący informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy lub kurier. Osoby wręczają pieniądze pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa.

POLICJA OSTRZEGA

Policja nigdy nie prosi o zaangażowanie własnych pieniędzy w działania policyjne, a tym bardziej przekazanie ich poprzez pośrednika np. w celu uniknięcia konsekwencji prawnych za popełnienie przestępstwa przez kogoś z rodziny, czy też utraty z konta bankowego.

Policjanci apelują do rodzin osób starszych - rozmawiajcie ze swoimi bliskimi w podeszłym wieku, samotnie zamieszkującymi celem uświadomienia ich o istniejących zagrożeniach tak, aby w razie zaistnienia takiej sytuacji w pierwszej kolejności poinformowali najbliższych członków rodziny oraz policję i pod żadnym pozorem nie przekazywali nikomu pieniędzy.

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Fałszywi wnuczkowie. Ofiarami oszustów padły dwie osoby w Skawinie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska