MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fatalna wizytówka gminy Bochnia. Tablice przy szlaku Via Regia Antiqua po 20 latach nieczytelne

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tablice informacyjne wzdłuż podbocheńskiego szlaku turystycznego Via Regia Antiqua mają już 20 lat i w wielu przypadkach są nieczytelne. Ustawiono je w urokliwym zakątku, łączącym zachodnią część Bochni z historycznymi miejscowościami Łapczyca, Moszczenica i Chełm.

Tablice informują o średniowiecznym znaczeniu tzw. Traktu Królewskiego, a także zabytkach przy nim położonych. Wśród nich jest kościół kazimierzowski w Łapczycy z 1340 roku, XVIII-wieczny kościół Bożogrobców w Chełmie, dawny kurhan w Moszczenicy, a także grodzisko w Chełmie.

Ząb czasu poważnie uszkodził też tablicę z opisem wzgórz widzianych z grodziska w Chełmie. Niestety również stojąca tam przed laty wiata przestała już istnieć.

Tablica informacyjna na grodzisku w Chełmie z opisem szczytów widocznych z tego miejsca
Tablica informacyjna na grodzisku w Chełmie z opisem szczytów widocznych z tego miejsca Paweł Michalczyk
Grodzisko w Chełmie, jeszcze kilka lat temu znajdowała się tu wiata z ławkami
Grodzisko w Chełmie, jeszcze kilka lat temu znajdowała się tu wiata z ławkami Paweł Michalczyk

O remont tablic informacyjnych wzdłuż szlaku Via Regia Antiqua wystąpiła podczas ostatniej sesji w formie wniosku radna Anita Własnowolska-Bielak z Łapczycy:

"W imieniu Mieszkańców Łapczycy, Moszczenicy i Chełmu oraz z uwagi na rozpoczynający się sezon turystyczny zwracam się z prośbą o pilne wyremontowanie tablic informacyjnych stojących przy Via Regia Antiqua stanowiącej część historycznej trasy, tzw. Starej Drogi Królewskiej. Droga ta jest atrakcyjnym miejscem do pieszego i rowerowego wypoczynku zarówno dla Mieszkańców gminy, jak i turystów. Na trasie znajduje się siedem cennych i ciekawych obiektów takich jak: gotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łapczycy z 1340 r., Grodzisko w Łapczycy, kurhan w Moszczenicy, Galeria Chełm, XVII-wieczny kościół Zakonu Bożogrobców w Chełmie, Muzeum Zakonu Stróżów Bożego Grobu w Chełmie oraz Grodzisko Chełm.
Tymczasem dzisiaj tablice, których zadaniem jest informowanie o tych cennych obiektach, o historii tego miejsca, dziejach tej części historycznej trasy - wyglądają nieestetycznie i niestety straszą. Na części z nich nie widać nadruku. Z jednej z nich odpadła blacha. To piękne miejsce powinno być wizytówką gminy, a dzisiaj takie niestety nie jest. Te tablice wymagają remontu, ponieważ powinniśmy dbać o wizerunek i promocję gminy.
Według mojej wiedzy ich odnowa nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Konstrukcje tablic są w bardzo dobrym stanie. Wystarczy je oczyścić i pomalować zabezpieczając przed korozją oraz oczywiście przygotować nowe, czytelne nadruki.
Bardzo proszę o pilne pochylenie się nad tą sprawą, bo tak jak wyżej wspomniałam, zbliżają się wakacje, sezon turystyczny w pełni i trochę wstyd witać tak gości na historycznej trasie Via Regia Antiqua - części historycznego Szlaku Węgierskiego.
Proszę o pisemną odpowiedź, dlaczego nikt do tej pory nie zadbał o ten fragment promocji gminy. Proszę też o wskazanie terminu wykonania tego remontu.
"

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska