https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fatalne powietrze w Krakowie, normy przekroczone kilkaset procent

pb
Od piątkowego wieczora w Krakowie mamy bardzo złą jakość powietrza. Normy zanieczyszczeń są przekroczone wielokrotnie.

Stężenie pyłów zawieszonych zaczęło systematycznie rosnąć koło godziny 17 w piątek. Praktyczny brak wiatru połączony z niską temperaturą spowodował, że powietrze pogarszało się z każdą chwilą.

Nocą na trzech stacjach pomiarowych odnotowano sześcio-, ośmiokrotne przekroczenie norm zanieczyszczenia pyłem PM10. Na stacji Bulwarowej odnotowano stężenie nawet 400 μg/m3, gdzie przypominamy norma nie powinna przekraczać 50.

W sobotę o godzinie 18 stężenie pyłu PM10 w Krakowie prezentowało się następująco:
Centrum. Al. Krasińskiego 450 μg/m3
Kurdwanów. ul. Bujaka 308 μg/m3
Nowa Huta ul. Bulwarowa 334 μg/m3

Stężenie pyłu 2,5 o godzinie 18 w sobotę
Centrum, Al. Krasińskiego 239 μg/m3
Kurdwanów, ul. Bujaka 192 μg/m3
Nowa Huta, ul. Bulwarowa 221 μg/m3

Niestety jakość powietrza według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie może się jeszcze bardziej pogorszyć w niedzielę.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Komunikat WZZK

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m3) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

Komentarze 58

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krysia
Polecam :)
T
Tipi
Ja uważam, że oficjalne dane ze stacji pomiarowych są fałszowane jak jest najgorzej. Mam własny czujnik PM10 i PM2.5 (pyłomierz) - są na Allegro albo na sklep.vtech.pl i można sobie zacząć miasto "sprawdzać". Jest DUŻO GORZEJ niż mówią. To znaczy w lepsze dni dziwnym trafem moje pomiary i ich są jota w jotę zgodne. Ale jak się robi grubo, to powyżej PM10=200 zaczynają zaniżać wyniki.
Trzeba mieć czujnik własny, nie polegać na miejskich.
p
pieróg
To lepiej niech poczyta, gdzie dają dobre pierogi ruskie w Krakowie.
ruskiewkrakowie.pl
j
jeaz
Niestety nie przekroczono norm bo normą w Krakowie jest gryzący w gardło trujący obłok. Przekroczono dopuszczalny poziom tj 50. Niestety te 50 wcale nie stanowi dawki obojętnej dla zdrowia, nawet 40 jest szodliwe. Apeluję o zwracanie uwagi na język. Dziękuję pozdrawiam.
c
coo
a zanieczyszczenia napływają ze wszystkich stron....i niecka może "zasysać zanieczyszczenia jak wir"....ja wiem, że to wasze pobożne życzenia żeby smog zniknął...i oby zniknął
K
Kasia
UWAGA: Kierowcy ,parkujący na naszych osiedlach tyłem do budynku.Ilość i jakość spalin bijących w okna tych mieszkających na naiższych kondygnacjach jest niewyobrażalna.Szczególnie z z i m n e g o silnika.Cała tablica Mendalejewa,węglowodory aromatyczne,tlenki azotu.Przecież to jest rakotwórcze. Apeluję do mieszkańcow ,nie parkujcie tyłem do okien budynku.
K
Krakus
W świąteczne dni przerwy pierwszy raz została uruchomiona darmowa komunikacja.

Na ulicach było pusto. Ale mróz minus 10 i więcej, wszystkie kominy dymiły.

Teraz znowu w weekend smog, bo mróz był -15.

Czy auta jeżdżą, czy nie, nie ma znaczenia dla smogu. Wniosek: dymią piece w Krakowie i sąsiednich gminach kiedy jest zimno.

W Krakowie mogłyby jeździć tylko dorożki a smog i tak wszystkich by truł.
l
lili
W Krakowie występują dwa typy smogu, zimą typu londynskiego a latem typu los angeles (smog fotochemiczny). Ten drugi powstaje podczas wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia. Nad miastem unosi się wtedy brązowa chmura. Wcale nie jest mniej szkodliwy od tego smogu który występuje zima.
K
Kasia
Święta racja, w lecie samochodów mniej nie jeździ a smogu nie ma. Ewidentnie piece nas trują i to jak jest zimno i porządnie starym butem przyłożą, żeby ciepło było w tyłki... Ludzie sami sobie raka hodują a dziwią się skąd pełno na onkologicznych oddziałach :(
w
wymyślił
teorię naukową... zniknie, po pierwszym deszczu, albo jak zacznie wiać wiatr
123
To po pierwsze. Po drugie jeśli dla polityka ważniejszy jest dobry wizerunek przed MKOL niż zdrowie mieszkańców to takiemu politykowi dziękuję. Dlatego nigdy nie zagłosuję na PO, PIS i PSL za bierność w sprawie smogu. Przed 2012 rokiem wydatki na ochronę powietrza w Krakowie były symboliczne.
c
coo
niczym chmura nad osiołkiem z Kubusia Puchatka...pamiętajcie, że w czasie realizacji zakazu palenia węglem smog nie zniknie od razu...bo masy powietrza tkwią nad Krakowem i muszą zostać stopniowo oczyszczone...smog nie zniknie jak bańka mydlana tylko wisiał będzie jeszcze długi czas
k
kłamstwo pryska
a normy przekroczone wielokrotnie. A takie było wilkie lanie wody, ze to samochody.
w
wiwap
za niedługo obowiązkowy w Krakowie!...na razie kupujcie maski...co niektórzy oczywiście nie muszą
M
Malopolanin
No i macie Krakusiki, nie chcieliście razem z GK i Harpulą ZO tylko Dni to macie smog.
Normy na Olimpiadę muszą być ok. /np. Pekin/, tam 3 lata przed Olimpiadą ograniczano zatruwanie powietrza. Chińczycy przynajmniej przez kilka lat oddychali czystym powietrzem. Olimpiada zmusza do pewnej jakości ,atmosfery, drogi, hotele, słuźba zdrowia itp. To nam "przeszło" koło nosa.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska