Budowa zakopianki - nowe zdjęcia
Powstająca od kilku lat nowa zakopianka ma przede wszystkim ułatwić dojazd do Zakopanego. Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Jeden z nich – nowa droga z Lubnia do Skomielnej Białej – już został zakończony. Teraz dobiegają końca prace przy budowie kolejnego odcinka – z Rdzawki do Nowego Targu. Tutaj roboty powinny być zakończone w we wrześniu lub październiku 2024 roku.
Zdaniem jednak kierowców podróżujących ostatnio po zakopiance, inwestor zapomniał o bezpiecznych miejscach do zatrzymywania się.
- Jest takich miejsce zdecydowanie za mało jak na taki odcinek. Przecież tą trasą jeżdżą głównie rodziny z dziećmi. A wiadomo jak to z dziećmi bywa, czasem trzeba się dość nagle zatrzymać. Tymczasem nie ma gdzie. Pas awaryjny jest niebezpieczny na taki przystanek – mówi pan Krzysztof, kierowca z Kielc, który ostatnio wracał z wakacyjnego pobytu w górach i postanowił podzielić się swoją refleksją dot. drogi.
Jak się okazuje, na trasie z Myślenic do Nowego Targu przewidziano jedynie jedno miejsce odpoczynku kierowców. - Znajduje się ono na Zbójeckiej Górze w okolicach Rabki-Zdrój. Planujemy budowę dwóch kolejnych, w Lubniu i Krzeczowie – informuje Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA.
Jednak na odcinku między Rdzawką a Nowym Targiem nie będzie ani jednego takiego miejsca. To dystans ok. 16 kilometrów. Dlaczego w tym miejscu GDDKiA zrezygnowała z budowy MOP-ów?
- Na odcinku między Rdzawką a Nowym Targiem nie ma Miejsc Obsługi Podróżnych, na drogach innych niż trasy szybkiego ruchu (autostrady i ekspresówki) nie przewiduje się budowy takich miejsc – wyjaśnia Kacper Michna.
O ile droga z Lubnia do Skomielnej jest drogą ekspresową, a na odcinku z Rdzawki do Nowego Targu – drogą główną przyspieszoną. To także spowoduje ograniczenia prędkości. Na odcinku Lubień-Skomielna dopuszczona jest prędkość do 120 km/h, o tyle na drodze głównej przyspieszonej limit prędkości będzie do 100 km/h.
Oto najbardziej denerwujące zachowania ceprów podczas wyjazd...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
