W przypadku osób zmagających się z problemami kardiologicznymi, wycieczka w wysokie partie gór może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Choroby serca może wywołać zwykła grypa, która teraz wszędzie się panoszy.
Wyprawy w góry nie są dla każdego.
Kto powinien szczególnie uważać?
Zimowy wypoczynek w górach kusi. Jednak nie każdy będzie czuł się dobrze w górskich terenach i wysokościach. Osoby mające problemy z ciśnieniem tętniczym czy chorujące na serce, powinny szczególnie na siebie uważać.

– Ciśnienie powietrza zmienia się w przybliżeniu wykładniczo wraz z wysokością. Powietrze staje się coraz rzadsze i chłodniejsze. Obniżenie ciśnienia jest związane z mniejszą ilością tlenu w powietrzu. Na popularnych polskich szczytach np. na Giewoncie (1894 m n.p.m.) ciśnienie wynosi około 805 hPa, na Rysach (2499 m n.p.m.) około 746 hPa, a na Śnieżce (1602 m n.p.m.) około 835 hPa – mówi nam dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog Polsko Amerykańskich Klinik Serca (American Heart of Poland).
Przed planowaną wycieczką w góry zaleca się pacjentom kardiologicznym skonsultować się ze swoim lekarzem. Dzięki temu ustalimy bezpieczny poziom wysiłku. Osoby przyjmujące leki na obniżenie ciśnienia tętniczego, które działają moczopędnie, powinny zadbać o odpowiednie nawodnienie i dostarczenie elektrolitów, natomiast pacjenci przyjmujący tzw. beta-blokery muszą pamiętać, że te preparaty ograniczają wzrost akcji serca w czasie wysiłku fizycznego. Absolutnie nie należy samodzielnie odstawiać leków czy zmieniać sposób dawkowania.
Na wycieczki na umiarkowanych wysokościach mogą sobie pozwolić turyści z nadciśnieniem, ale z ustabilizowanymi wartościami.
Zima w górach błędów nie wybacza
W górach często zdarzają się nagłe zmiany warunków atmosferycznych. Może to wpływać na nasze samopoczucie. Nawet osoby z dobrym ciśnieniem będąc w górach, mogą odczuwać dyskomfort i zmiany.
Jakie są objawy nagłego skoku ciśnienia tętniczego?
- zaczerwienienie twarzy,
- problemy ze złapaniem tchu,
- zawroty głowy,
- nagły ból oczu,
- ból w klatce piersiowej,
- drżenie rąk.
Natomiast u osób z chorobą wieńcową mogą pojawić się duszności, a nawet bóle zamostkowe.

Na gorsze samopoczucie narażone są nie tylko osoby z nadciśnieniem. Osoby z niskim ciśnieniem mogą na szlaku skarżyć się na szybkie zmęczenie i zawroty głowy. Pamiętajmy więc o aklimatyzacji.
- Na wysokości powyżej 1800-2000 m n.p.m. panują inne warunki. Im w wyższym punkcie jesteśmy, tym trudniejsze jest dostarczenie do komórek organizmu niezbędnego nam tlenu. Niższa zawartość tlenu jest przyczyną większej liczby oddechów. Żeby zaopatrzyć organizm w taką samą ilość tlenu jak na co dzień, również serce musi „przepompować” więcej krwi, która na wysokich poziomach jest słabiej nasycona tlenem, dlatego człowiek zaczyna szybciej i głębiej oddychać. W rezultacie następuje intensywna produkcja czerwonych krwinek - na co potrzeba czasu, dlatego tak ważna jest stopniowa zmiana wysokości – dodaje kardiolog.
Dla kogo wspinaczka jest niewskazana?
Jak wyjaśnia ekspert, osoby z infekcjami powinny zrezygnować z górskich wycieczek, ponieważ w warunkach górskich może dojść do zapalenia mięśnia sercowego. U niektórych ciśnienie tętnicze może być wyższe. W przypadku, kiedy wzrost ciśnienia będzie duży, należy skonsultować się z lekarzem.
Aktywność fizyczną wykluczają ciężkie wady zastawkowe. Także chorzy ze złośliwymi arytmiami powinni unikać przebywania na dużej wysokości, jak i intensywnych wysiłków fizycznych. Również po wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora taka aktywność jest zdecydowanie niewskazana. Osobom z niskim ciśnieniem może dokuczać senność, szybkie męczenie się, zawroty głowy. Ze względu na częste zmiany pogody źle w górach będą się czuć osoby cierpiące na migreny oraz meteoropaci.
Zaplanuj trasę odpowiednią do możliwości i stanu zdrowia!
Chodzenie po górach wpływa korzystnie na serce oraz płuca, które dzięki wysiłkowi zwiększają swą wydolność. Pobyt w górach to wzmocnione mięśnie i stawy, a także lepiej zahartowany organizm. Wycieczki w góry rekomendowane są przede wszystkim tym, którzy mają dobrą kondycję.
Polska pierwsza w rankingu CNN
