Na tegoroczny festiwal do Zakopanego przyjechały zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie grupy wytypowane przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zbyrcok z Juszczyna (Beskid Makowski), Istebna z Istebnej (Beskid Śląski), Lachy z Nowego Sącza oraz Regle z Poronina, która będą reprezentować Skalne Podhale.
Walczyły one w konkursie o główne nagrody festiwalu - złote, srebrne i brązowe ciupagi. Zmagania odbywały się w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, artystycznej opracowanej i stylizowanej.
Organizatorzy Festiwalu dla zdobywców „Złotych Ciupag” przewidzieli nagrody pieniężne w wysokości 5000 zł. Główne nagrody ufundowane są przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dodatkowymi nagrodami są wyróżnienia w formie „Parzenicy góralskiej” – przyznawane zespołom nie nagrodzonym nagrodami głównymi, za bardzo dobre lub dobre wykonanie części programu, np. śpiew, taniec, obrzędy.
Przewidziane są również nagrody pozaregulaminowe i upominki dla zespołów, ufundowane przez instytucje i organizacje współuczestniczące w przygotowaniu festiwalu, m.in.: nagroda dziennikarzy akredytowanych przy festiwalu, czy nagroda publiczności.
Ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji festiwalu poznamy w piątek - w czasie koncertu finałowego.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
