W czwartek 24 sierpnia zakończyła się tegoroczna 54 edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Przez ostatnie dni zaproszone na festiwal zespoły występowały na scenie festiwalowej, a specjalne międzynarodowe jury oceniało ich występy. Uczestniczące w konkursie zespoły startowały w trzech kategoriach: tradycyjnej, stylizowanej i folkloru artystycznie opracowanego. W tym roku w konkursie startowało 16 zespołów, z czego 12 z zagranicy. Widzowie w Zakopanem mogli podziwiać górali m.in. z Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Turcji, Słowacji, Włoch, czy z Meksyku. Wystąpiły także cztery zespoły z Polski.
W czwartek w trakcie koncertu finałowego odbyło się ogłoszenie wyników konkursu. W kategorii tradycyjnej Złotą Ciupagę zdobył zespół z Rumunii, srebrna ciupaga trafiła do zespołu Mszalniczanie z Polski, a brązowa – do zespołu Magurzanie z Polski.
W kategorii artystycznie opracowanej Złota Ciupaga przypadła zespołowi z Chorwacji, na srebrną zasłużył zespół z Macedonii. Brązową Ciupagę wygrał zespół z Włoch.
Z kolei w kategorii stylizowanej najlepiej poradził sobie zespół z Węgier i to on wróci do domu ze Złotą Ciupagą. Srebrną Ciupagę otrzymał zespół z Gruzji. Brązowa Ciupaga trafiła do zespołu z Bułgarii.
Jury przyznało także regulaminowe wyróżnienia w postaci parzenic góralskich. Trafiły one do zespołu Dolina Popradu z Polski – za przeniesienie na scenę tradycji flisackich, do zespołu Turnie z Zakopanego – za odtworzenie obrzędu kolędniczego w formie archaicznej, do zespołu ze Słowacji – za przedstawienie obrzędu weselnego, do zespołu z Bośni i Hercegowiny – za archaiczne formy taneczne. Parzenica trafiła także do zespołu z Meksyku – za rekonstrukcję tańca dawnych mieszkańców Meksyku oraz meksykańską fiestę. Parzenicę otrzymał również zespół z Serbii – za tradycje pasterskie w tańcu, oraz zespół z Turcji – za różnorodne tradycje taneczne regionu.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]