Zobacz także: Kraków: rusza Festiwal Kultury Żydowskiej 2011 (program)
Pierwsza z nich to wystawa fotografii Łukasza Baksika "Macewy codziennego użytku". Fotograf natrafił na współczesne przykłady wykorzystywania w budownictwie tych starych, kamiennych płyt. Wykonał do tej pory ok. 1700 zdjęć dokumentujących wykorzystanie macew do budowy murów, schodów, dróg, podłóg, a nawet katolickich nagrobków.
Na wsiach znalazł wiele kół szlifierskich, na których widać hebrajskie napisy. Na jednej z fotografii znalazła się zbudowana z macew ambona strzelnicza. Ten wstrząsający obraz historii i teraźniejszości jest fragmentem większego projektu, którego celem jest przywrócenie macew na ich pierwotne miejsce. Wystawa będzie czynna do 14. sierpnia. Wstęp kosztuje trzy złote.
Druga wystawa, to "Żydzi na winylach". Kuratorami i pomysłodawcami projektu są Roger Bennett, David Katznelson i Josh Kun. Udali się oni w fascynującą podróż w poszukiwaniu zapomnianych płyt winylowych. Przeszukali stare strychy, zakurzone archiwa i lokalne wyprzedaże. Zebrane razem, często zarysowane, zniszczone, porzucone i zapomniane muzyczne klejnoty opowiadają niebywałą historię - historię Żydów w Ameryce. To wyjątkowa wystawa oparta na książce And You Shall Know Us by the Trail of Our Vinyl będącej świadectwem historii muzyki żydowskiej z lat 1940 - 1980: od muzyki kantoralnej po hity Neila Younga czy Barbry Streisand.
Wystawa czynna będzie do 30 lipca. Wstęp wolny.
Sprawdź aktualny rozkład jazdy PKP Kraków
Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**