Głównym założeniem festiwalu Mamu Art&Science jest upowszechnianie wiedzy na temat jednego z największych w Europie i na świecie stanowisk archeologicznych, dotyczący mamuta włochatego. Powstało ono w wyniku działalności łowców z epoki kamienia i znajduje się w Krakowie w Dzielnicy Zwierzyniec przy ul. V. Hoffmana.
- Zaczęliśmy rok temu pierwszą edycją festiwalu i to był punkt startowy. Przez ten rok budujemy coraz większą „mamucią społeczność” - ludzie zainteresowanych tą wyjątkową krakowską historią. Jest nas coraz więcej i działamy, choć wciąż spotykam się ze sporym zdziwieniem, kiedy opowiadam historię krakowskich mamutów. To najprawdopodobniej dłuższa misja, ale warto działać i być w tym konsekwentnym - mówi nam Maciej Trifonidis, muzyk i animator kultury.
Tegoroczna edycja festiwalu Mamut Art&Science to koncerty, wystawy zbiorów, projekty interdyscyplinarne, spotkania, działania edukacyjne oraz wydarzenia dla dzieci. Impreza rozpocznie się o godz. 14 przy Stanowisku Łowców Mamutów od muzycznego jam session. Godzinę później w Sali Widowiskowej na Kopcu Kościuszki swoje materiały na temat mamutów zaprezentuje Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN i Piotr Kukiełka - poszukiwacz i kolekcjoner skamieniałości. W tym samym czasie dzieci będą mogły wziąć udział w mamutowych animacjach i zabawach. O godz. 17 rozpocznie się koncert Mamut Orchestry pod wodzą Macieja Trifonidisa, w którym weźmie udział dwunastu muzyków z kręgów jazzu i etno.
- Nasze działania upowszechniające historię krakowskich mamutów, to proces, który będzie trwać i mam nadzieję, że z każdym rokiem będziemy otwierać nowe przestrzenie w komunikowaniu, upowszechnianiu tego tematu. Każdego dnia dostaję wiadomości i pytania, co mnie przekonuje o słuszności misji. To niezwykłe odkrycie, dziedzictwo Krakowa, i historia, którą powinni poznać wszyscy Polacy - podkreśla Maciej Trifonidis.

Kultura i rozrywka
W Krakowie w roku 1967 dokonano znaczącego odkrycia. Nieopodal Kopca Kościuszki odnaleziono obozowisko łowców mamutów sprzed około 27 tysięcy lat. Znaleziono tam szczątki co najmniej 113 mamutów upolowanych przez grupy żyjących wówczas na tym obszarze łowców-zbieraczy. Stanowisko Kraków Spadzista zawdzięcza swą nazwę ulicy, przy której się znajduje – dawniej bowiem obecna ulica Vlastimila Hofmana nosiła nazwę ulicy Spadzistej. Na stanowisku Kraków Spadzista odkryto prawie 30 tysięcy kości i zębów tych majestatycznych ssaków.