Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Misteria Paschalia odsłania program wydarzeń towarzyszących

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Pałac Biskupa Erazma Ciołka Adam Wojnar
Już za niecałe dwa miesiące będziemy świętować dwudziestą edycję Misteria Paschalia. Znamy już główne punkty festiwalu – bilety na koncerty są dostępne na stronie KBF: Bilety. A jakie będą wydarzenia towarzyszące?

Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego

od 16 lat

Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizujące Misteria Paschalia, zapowiada, że w programie wydarzeń towarzyszących festiwalowi każdy znajdzie coś dla siebie. Rodziny z dziećmi zaproszone są na muzyczny spacer tropem instrumentów po Krakowie 1 kwietnia. Kolejnego dnia w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka odbędzie się oprowadzanie po wystawie skupione wokół wątków Wielkanocy w sztuce dawnej oraz poszukiwania podobieństw i różnic między obrządkami wschodnim i zachodnim.

4 kwietnia powrócimy w XX stulecie na "Malarskie tajemnice – spotkanie wokół twórczości Jerzego Nowosielskiego" w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W przeddzień Wielkanocy w obrządku wschodnim, 15 kwietnia – a zarazem w przedostatnim dniu festiwalu – spotkamy się w Pałacu Potockich na wykładzie Krystyny Czerni "Ikona na nowy wiek. Malarstwo sakralne Jerzego Nowosielskiego" – między tradycją a awangardą, po którym odbędzie się mapping na fasadzie budynku.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy w jego historii odbędzie się koncert w Wielkanoc obrządku wschodniego. Stąd wiele wydarzeń towarzyszących dotyczy relacji pomiędzy Wschodem a Zachodem. Będą one skoncentrowane na śpiewie.

- Liturgia wschodnia pielęgnuje swoją „wspaniałą izolację” i do dziś przy niej wiernie trwa. Jej muzyka jest muzyką ludzkiego głosu, bezpośrednim nawoływaniem człowieka do Boga. Śpiew nigdy nie był zakazany podczas Wielkiego Postu — ani w kościele grekokatolickim, ani prawosławnym. Pozostawał nadzwyczaj ważną częścią liturgii i nigdy nie przestał być żywym wyznaniem wiary wschodnich chrześcijan. Jest częścią wielkiego dziedzictwa, dla wielu z nas - podkreśla Krzysztof Dix z Capelli Cracoviensis.

Nie zabraknie również wydarzeń dla grup zorganizowanych. W marcu KBF organizuje spacery muzyczne dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów klas 1–6 szkół podstawowych, a także warsztaty dla licealistów inspirowane postacią Jerzego Nowosielskiego i muzyką dawną. W dniach 3–5 kwietnia odbędą się minikoncerty dla dzieci, podczas których studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprezentują swoje instrumenty. Realizując ideę kultury dostępnej, KBF zaprosi również na warsztaty muzyczne dzieci z placówek specjalnych.

Festiwal Misteria Paschalia – wydarzenia towarzyszące dla odbiorców indywidualnych:

1 kwietnia, godz. 11.00: muzyczny spacer dla rodzin z dziećmi

2 kwietnia, godz. 11.00 i 12.30: oprowadzanie po Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)

4 kwietnia, godz. 17.00: oprowadzanie po MOCAK-u Malarskie tajemnice – spotkanie wokół twórczości Jerzego Nowosielskiego

15 kwietnia, godz. 18.00: wykład Krystyny Czerni Ikona na nowy wiek. Malarstwo sakralne Jerzego Nowosielskiego – między tradycją a awangardą w Pałacu Potockich

15 kwietnia, godz. 19.45: mapping na fasadzie Pałacu Potockich (po ww. wykładzie)

Więcej informacji na temat wejściówek i zapisów na stronie www.misteriapaschalia.com oraz w mediach społecznościowych KBF.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska