Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ogórka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie sanktuarium, papież, meble lub buty. Miasto będzie promować się ogórkiem

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Festiwal Ogórka w Proszowicach w 2018 r. Teraz podobna impreza ma promować Kalwarię Zebrzydowską
Festiwal Ogórka w Proszowicach w 2018 r. Teraz podobna impreza ma promować Kalwarię Zebrzydowską Ewa Tyrpa/Dziennik Polski/Polskapress
Festiwal „Ogórcorze”, poświęcony ogórkowi, w sierpniu 2022 roku po raz pierwszy odbędzie się w Kalwarii Zebrzydowskiej. To odpowiedź na pomysł Wadowic, które od lat promują się kremówkami. Szewcy i meblarze, z których też słynie Kalwaria, uważają, że również, a może nawet bardziej zasługują na taką promocję.

Z czym kojarzy się Kalwaria Zebrzydowska? Na pewno z sanktuarium pasyjno -maryjnym odwiedzanym rocznie przez setki tysięcy pielgrzymów. Produkowane są tu też popularne w kraju, a nawet za granicą, buty oraz meble. A ogórki?

Pewnie, że są tu rolnicy którzy je uprawiają, ale jaki ma to potencjał promocyjny w porównaniu z butami ze skóry krokodyla, które noszą arabscy szejkowie albo meblami robionymi na zamówienie dla najbogatszych Polaków?

dziwi się jeden z kalwaryjskich przedsiębiorców, po tym, jak w mieście postanowiono zorganizować latem ogórczany festiwal.

W czasie festiwalu, największą gwiazdą będzie oczywiście ogórek. Będzie go można degustować na wszelkie możliwe sposoby. Zorganizowane zostaną konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy kulinarne, warsztaty dla dzieci, młodzieży, a także warsztaty zdrowego odżywiania. To wszystko przy biesiadnej muzyce.

Festiwal mebli albo butów czy też nawet, tak promowana przez miasto ostatnio spuścizna Jana Pawła II, powinny mieć swoje wydarzenia tej rangi. Pomysłodawcy powołują się na żartobliwie wypowiedziane słowa papieża, ale to trochę na siłę naśladowanie Wadowic i ich kremówek

dodaje rozczarowany rzemieślnik.

O co chodzi z papieżem i kalwaryjskimi ogórkami?
Festiwal „Ogórcorze” to pomysł Stowarzyszenia św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, której prezesem jest Tomasz Baluś, pracownik kalwaryjskiego magistratu. Jego stowarzyszenie otrzymało 18 tys. zł na organizację tej imprezy w ramach projektu LGD „Gościniec 4 żywiołów”.

Będziemy promować „ogórka kalwaryjskiego”. Starsi zapewne wiedzą, skąd taki pomysł, a młodsze pokolenie, właśnie poprzez organizacje tego projektu, może dowiedzieć się, że kiedyś słynęliśmy z ogórków i dlatego nazywano nas „ogórcorzami”

wyjaśnia Tomasz Baluś. Przekonuje, że tak, jak Wadowice mają swoją kremówkę, tak właśnie ogórek może być produktem marketingowym dla Kalwarii Zebrzydowskiej.
Co ciekawe, przed laty określenie mieszkańca Kalwarii Zebrzydowskiej „ogórcorzem” było uznawane za zdecydowanie obraźliwe.
Baluś podkreśla, że o "ogórcorzach" mówił sam Jan Paweł II, w w Wadowicach, w 1999 roku i wtedy zaczęto postrzegać to sformułowanie pozytywnie.

Nazywali kalwarianów - "ogórcorzami", wadowiczan – "flacorzami", a żywczan – "szczupakami", sam smak …

- mówił wówczas przyszły święty.

W Kalwarii Zebrzydowskiej, jak sprawdziliśmy, poza narzekaniami szewców i meblarzy, pomysł Stowarzyszenia jest raczej chwalony.

Festiwal ogórków uważam za świetny i zasadny pomysł. Historia ogórków wiąże się odpustami sierpniowymi na cześć Maryi w klasztorze. Sprzedawane one były na placu rajskim przed sanktuarium. Podczas wizyty w Wadowicach papież zrobił „reklamę” Wadowicom mową o kremówkach, co zostało to świetnie wykorzystane przez miejscowych. Dziwię się, że dopiero po tylu latach Kalwaria chce wykorzystać że Ojciec Święty wspominał też wtedy o naszych ogórkach. Lepiej późno niż wcale

mówi Gazecie Krakowskiej Łukasz Dragan, mieszkaniec gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Ogórki to nasza lokalna tradycja, do której festiwal ma powrócić i ją rozpromować

dodaje kalwaryjski radny Marcin Zadora.

Szewcom i producentom mebli pozostaje więc powalczyć o własny festiwal i dotacje na niego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska