Rzeźbę przywieziono i zamontowano w poniedziałek. Potem została przykryta biało-czerwonym płótnem. Proboszcz zagórzańskiej parafii ks. Piotr Gąsior, by ją odsłonić i poświęcić musiał na górę wyjechać na podnośniku. Na licznie zgromadzonych parafianach i gościach duże wrażenie zrobił czerwony kask, który na tę okazję założył.
Rzeźba stanowi wotum parafian w setną rocznicę odzyskania niepodległości oraz oraz czterdziestą wyboru Karola Wojtyły na papieża. Przedstawia Matkę Bożą unoszoną przez aniołów do nieba. Jej autorem jest Michał Wiśnios, rzeźbiarz specjalizujący się w pracach sakralnych i historycznych.
Maryję otaczają 24 gwiazdy symbolizujące płaszcz matki Bożej. 12 gwiazd z jednej strony oznacza 12 pokoleń Izraela - to odniesienie do starego testamentu. Gwiazdy znajdujące się po drugiej stronie nawiązują z kolei do 12 apostołów, czyli nowego testamentu.
- Wchodzący do naszej świątyni ludzie, spoglądając na rzeźbę Matki Bożej Wniebowziętej, mają pamiętać o podstawowym powołaniu wszystkich wierzących, które osiągamy poprzez spotkanie z Jezusem pod czułą opieką Maryi, niejako otuleni Jej płaszczem. Taka ma być symbolika frontowej ściany naszego kościoła - wyjaśnia ks. Piotr Gąsior.
Rzeźba inspirowana była prezbiterium znajdującym się Sanktuarium pw. Matki Bożej Wniebowziętej we włoskiej miejscowości Varallo.
- Każda świątynia jest takim miejscem, które ma nam przypominać o ostatecznym przeznaczeniu człowieka. A ponieważ jesteśmy cywilizacją obrazów, to one dziś nierzadko mówią nam więcej niż tekst pisany - dodaje ksiądz.
Zagórze. Największa figura Maryi w archidiecezji krakowskiej...
FLESZ: Cud nad Wisłą - wielkie zwycięstwo. Dzień Wojska Polskiego
Źródło: vivi24
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<