Finał Złotego Kasku 2017. Janusz Kołodziej na podium, Jakub Jamróg i Mateusz Szczepaniak powalczyli

Janusz Kołodziej
Janusz Kołodziej Fot. Mariusz Kapala
Finałowy turniej Złotego Kasku 2017 w Zielonej Górze wygrał Przemysław Pawlicki (Cash Broker Stal Gorzów). Drugie miejsce zajął tarnowianin Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno). Dobrze spisali się reprezentanci małopolskich I-ligowców: Jakub Jamróg (Grupa Azoty Unia Tarnów) był 7., a Mateusz Szczepaniak (Arge Speedway Wanda Kraków) - 9.

W Zielonej Górze rozegrała się także walka o przepustki do eliminacji do indywidualnych MŚ (5 najlepszych) i ME (6). Jamróg i Szczepaniak liczyli się w tej walce do ostatniego swego biegu, a uzyskanie przez nich przepustki byłoby niespodzianką. Ten pierwszy zajął 7. miejsce (8 pkt, 3, 0, 3, 2, 0), a Szczepaniak 9. (8 pkt, 1, 1, 2, 3, 1).

W stawce pełnej rywali z ekstraligi obaj nasi zawodnicy jeździli bez kompleksów. Jamróg wygrał dwa biegi i w bardzo wyrównanym turnieju był o włos od awansu. W ostatnim wyścigu potrzebował punktu, aby zachować szansę, większa zdobycz dawała promocję. Walkę o to "oczko" przegrał ze Szczepaniakiem. On z kolei po wygranej w IV serii miał większą nadzieję na premiowane miejsce, ale musiał świetnie pojechać w ostatnim swym wyścigu. Zdobyty w nim punkt nic mu nie dał. A na więcej nie miał szans, bo rywale szybko uciekli.

Zawody wygrał Przemysław Pawlicki (11 pkt). Kolejność na trzech następnych miejscach ustalona została po dodatkowym biegu (zawodnicy mieli po 10 pkt): 2. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno), 3. Piotr Pawlicki (Fogo Unia), 4. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław). W eliminacjach Grand Prix pojedzie też 5. w Zielonej Górze Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra, 9 pkt), a w kwalifikacjach ME - 6. Adrian Miedziński (Get Well Toruń, 9). GKSŻ przyzna ponadto po jednej "dzikiej karcie" na te eliminacje.

Janusz Kołodziej zapowiada żużlowy mecz Polska - Australia (3 maja w Krakowie)

Autor: Artur Bogacki