W kalendarzu zatwierdzonym przez FIA na początku sezonu runda w Monte Carlo miała być siódmą. Z powodu gwałtownej powodzi, która nawiedziła włoski region Emilia-Romania, odwołana została jednak runda F1 zaplanowana na 21 maja.
Sergio Perez wygrał Grand Prix Monako w 2022 roku
W ubiegłym roku w wyścigu, który z powodu intensywnych opadów deszczu rozpoczął się z prawie godzinnym opóźnieniem, triumfował Perez z Red Bulla. Drugie miejsce zajął Carlos Sainz Jr. z Ferrari, a trzecie lider mistrzostw świata i obrońca tytułu Holender Max Verstappen z Red Bulla.
Dopiero na czwartej pozycji zawody ukończył zdobywca pole position Monakijczyk Charles Leclerc z Ferrari. Leclerc prowadził na początku rywalizacji, ale na skutek błędnych decyzji jego teamu dotyczących zjazdów do serwisu na zmianę opon spadł na czwartą lokatę i nie był w stanie jej poprawić.
W Monako w 2022 roku groźny wypadek miał Mick Schumacher z teamu Haas. Syn siedmiokrotnego mistrza świata nie opanował bolidu na śliskiej nawierzchni i uderzył w barierę bezpieczeństwa. Samochód rozpadł się na dwie części, jedną stanowił silnik i skrzynia biegów, drugą kokpit kierowcy. Na szczęście uczestnik rywalizacji nie odniósł obrażeń i sam opuścił rozbity pojazd.
W tym roku na torach F1 dominują kierowcy Red Bulla. Verstappen wygrał już trzy wyścigi i ma 119 pkt. Perez był najszybszy dwa razy i zgromadził 105 pkt. Trzeci jest dwukrotny mistrz świata Hiszpan Fernando Alonso z Aston Martina, który ma 75 pkt. Czwarty jest siedmiokrotny mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton z Mercedesa - 56 pkt. Dopiero na piątej pozycji jest sklasyfikowany Hiszpan Carlos Sainz Jr. z Ferrari z dorobkiem 44 pkt.
Włoski team miał być w tym roku - jak przewidywano przed rozpoczęciem sezonu - mocnym rywale Red Bulla, ale na razie te przewidywania się nie sprawdzają. Kierowcy Red Bulla mają potężną przewagę i to oni rozdawali karty w pięciu rozegranych wyścigach.
Historia zawodów F1 w Monte Carlo
Pierwszy wyścig F1 w Monte Carlo odbył się w 1950 roku, wygrał go wtedy Argentyńczyk Juan Manuel Fangio jadący Alfa Romeo. Rekordzistą imprezy jest Brazylijczyk Ayrton Senna, który triumfował sześć razy, a pięć z rzędu w latach 1989-1993. Po pięć wygranych mają Brytyjczyk Graham Hill i Niemiec Michael Schumacher, a cztery Francuz Alain Prost.
Trzy zwycięstwa zanotował w Monte Carlo siedmiokrotny mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton z Mercedesa, ale o czwarty sukces może w tym roku być bardzo trudno, gdyż wyniki kierowców niemieckiego teamu są znacznie słabsze niż w latach ubiegłych. Trzy razy w latach 2013-2015 zwyciężył Niemiec Nico Rosberg z Mercedesa, zaś dwukrotny mistrz świata Verstappen tylko jeden raz, w 2021 roku, pokonał wszystkich rywali.
Kierowcy będą mieć do pokonania 78 okrążeń o długości 3,337 km. Cała trasa ma 260,28 km, jest na niej 19 zakrętów - 8 lewych i 11 prawych. Organizatorem wyścigu jest Automobile Club de Monaco, który organizuje także Rajd Monte Carlo.
Obecnie Tor Circuit de Monaco, którego budowa co roku trwa ponad dwa tygodnie, tworzą ulice Monte Carlo i La Condamine. Na trasie jest sporo wzniesień, ciasnych zakrętów i bardzo wąskich odcinków. To powoduje, że jest to jeden z najbardziej wymagających torów w F1, na którym praktycznie tylko w jednym miejscu istnieje możliwość wyprzedzania.
Jeden z najbardziej niebezpiecznych obiektów F1
Tor w Monte Carlo uważany jest przez kierowców za jeden z najbardziej niebezpiecznych obiektów F1, choć z racji mniejszych niż na innych prędkości, nie dochodzi tam do wielu groźnych wypadków. Dotychczas zginął tam jeden kierowca F1. Miało to miejsce w 1967 roku, kiedy to bolid Ferrari, za kierownicą którego jechał Lorenzo Bandini stanął w płomieniach. Uwięziony w środku kierowca nie miał szans na przeżycie, mimo szybko podjętej akcji gaśniczej.
W tym roku już po raz drugi zmieniono tradycyjny harmonogram imprezy. Dwa treningi, które zazwyczaj odbywały się w czwartek, teraz przeniesiono na piątek. Rozpoczną się o godz. 13.30 i 17. W sobotę trzeci trening zaplanowano na 12.30, a kwalifikacje na 16. W niedzielę start wyścigu o 15.
Klasyfikacja generalna kierowców (po pięciu wyścigach):
1. Max Verstappen (Holandia/Red Bull) - 119 pkt
2. Sergio Perez (Meksyk/Red Bull) - 105
3. Fernando Alonso (Hiszpania/Aston Martin) - 75
4. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes) - 56
5. Carlos Sainz jr. (Hiszpania/Ferrari) - 44
6. George Russell (W. Brytania/Mercedes) - 40
7. Charles Leclerc (Monako/Ferrari) - 34
8. Lance Stroll (Kanada/Aston Martin) - 27
9. Lando Norris (W. Brytania/McLaren) - 10
10. Pierre Gasly (Francja/Alpine) - 8
Klasyfikacja konstruktorów:
1. Red Bull - 224 pkt
2. Aston Martin - 102
3. Mercedes - 96
4. Ferrari - 78
5. McLaren - 14
6. Alpine - 14
7. Haas - 8
8. Alfa Romeo - 6
9. AlphaTauri - 2
10. Williams - 1
