Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach znalazła się w ostatnim międzynarodowym raporcie UNESCO. Jej przedstawiciele nie kryją, że zauważenie ich działalności związanej z upamiętnianiem i dokumentowaniem martyrologii więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz przez tak ważną - organizację wyspecjalizowaną ONZ, stanowi dla nich dużą satysfakcję.
- O tym, że zostaliśmy ujęci po raz pierwszy w tym międzynarodowym raporcie zostaliśmy poinformowani przez minister Magdalenę Gawin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarazem generalnego konserwatora zabytków - mówi Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci. - To oznacza, że jako organizacja pozarządowa zostaliśmy zauważeni nie tylko lokalnie czy w skali kraju - dodaje.
W ślad za tym fundacja otrzymała zaproszenie na międzynarodową konferencję pod auspicjami UNESCO poświęconą ochronie Miejsc Pamięci, która odbędzie się od 9 do 13 marca w Oświęcimiu. W jej trakcie będzie mogła zaprezentować swoje działania.
Fundacja działa od siedmiu lat. Powstała z myślą ratowania rzeczy, przedmiotów, dokumentów związanych z byłym obozem Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami, a będących w rękach osób prywatnych. - Fundacja działa od siedmiu lat, ale wszystkie te przedmioty gromadzimy od 16 lat - zaznacza Dagmar Kopijasz. - Nie ma tygodnia, aby ktoś do nas się nie zgłosił - dodaje.
W zbiorach fundacji jest obecnie kilka tysięcy eksponatów. Ponadto sprawuje ona pieczę nad historycznymi obiektami związanymi z byłym obozem na terenie Brzeszcz-Boru, Jawiszowic oraz gminy i miasta Oświęcim.
Ostatnim przedsięwzięciem, którego podjęła się fundacja jest uporządkowanie i zabezpieczenie, a następnie zagospodarowanie ruin tzw. ziemniaczarek, czyli magazynów żywnościowych po byłym obozie znajdujących się w Brzezince. W tej sprawie jej przedstawiciele podpisali umowę z gminą Oświęcim, która jest właścicielem obiektu. Wcześniej ziemniaczarki, które znajdują się na liście zabytków, od kilkunastu lat popadały w ruinę. Równolegle fundacja prowadzi zaawansowane prace w Oświęcimiu przy renowacji poobozowej kantyny w sąsiedztwie Miejsca Pamięci Auschwitz.
Co istotne, patronat nad fundacją objęło Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
- Co się działo w żłobku Fair Play? Relacje są przerażające
- Studniówka 2020. Bal maturzystów z olkuskiego ekonomika
- Zimna woda zdrowia doda? Tak uważają morsy z Doliny Morsa
- Kupił album z oprawą z ludzkiej skóry. "Zobaczyłem włosy"
- Pluszowy Jan Paweł II. Czy to nie przesada?
- Kęty. Studniówka uczniów LO im. Stanisława Wyspiańskiego
