To instytucje, które wpływają nie tylko na życie kulturalne regionu, ale ściągają publiczność z różnych zakątków Polski i zagranicy. Reprezentują różne dziedziny kultury, ale łączy je jedno – powstały dzięki dofinansowaniu z budżetu unijnego. Program Infrastruktura i Środowisko, o którym piszemy od kilku tygodni, to nie tylko inwestycje związane z transportem, ochroną środowiska czy energetyką, ale także inwestycje w szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe. Z funduszy POIiŚ w ciągu ostatnich siedmiu lat remontowano teatry, opery, filharmonie, budowano i rozbudowywano muzea, poddawano renowacji najważniejsze zabytki, dofinansowywano szkolnictwo artystyczne.
Kultura nadal pozostaje jedną z ważnych dziedzin, w które Polska zainwestuje część funduszy europejskich przyznanych nam na lata 2014–2020. Kwota prawie 470 mln euro zostanie podzielona między projekty o znaczeniu ponadregionalnym. Mają one sprawić, aby kultura była bardziej dostępna i aby więcej Polaków faktycznie uczestniczyło w życiu kulturalnym.
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez CBOS na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 31 proc. naszego społeczeństwa korzysta z oferty kulturalnej. Dzięki realizacji projektów dofinansowanych z POIiŚ odsetek ten ma wzrosnąć do poziomu 36 proc. Analizy podkreślają, że społeczeństwa korzystające z dóbr kultury tworzą też bardziej konkurencyjne gospodarki. Trudno się z tym nie zgodzić, widząc przykłady państw Europy Zachodniej, w których odsetek społeczeństwa korzystający z oferty kulturalnej jest wysoki, a sama kultura oraz turystyka kulturalna są ważną dziedziną gospodarki, wytwarzającą dużą część PKB.
Korzystanie z oferty kulturalnej to nie tylko chodzenie do teatru, na koncerty czy odwiedzanie galerii i muzeów, ale także zwiedzanie zabytków oraz innych miejsc związanych z naszym dziedzictwem kulturowym. Dlatego też część środków unijnych zostanie przeznaczona na projekty związane z renowacją zabytków znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO czy tych uznanych przez prezydenta RP za pomniki historii. Na liście UNESCO znajdują na przykład Stare Miasta w Krakowie, Toruniu czy Zamościu, kopalnie w Wieliczce i Bochni, zamek w Malborku, drewniane cerkwie w Karpatach czy Hala Stulecia we Wrocławiu. Miano pomników historii zyskało dotychczas prawie 60 obiektów, m.in. zespoły pałacowo-parkowe w Kozłówce czy Kórniku, liczne opactwa, katedry i bazyliki, np. we Fromborku czy Nysie, czy tak czytelne obiekty symbole wpisane w historię Polski jak Jasna Góra, Biskupin czy Ostrów Lednicki.
Nowoczesna sala koncertowa, oryginalne muzeum czy miejsce, w którym rozegrały się ważne wydarzenia historyczne, są magnesami dla zwiedzających. Kultura może być tworzącym miejsca pracy kołem zamachowym dla rozwoju całego regionu i powiązanych z nią sektorów gospodarki – turystyki, usług hotelarskich, gastronomicznych i wielu innych.
W POIiŚ będzie można m.in. pozyskać dofinansowanie na renowację i przystosowanie zabytków do potrzeb zwiedzających, remont istniejących obiektów i ich wyposażenie, technologie pozwalające na digitalizację, a następnie udostępnienie większej liczbie osób cennych zasobów kultury. W efekcie oferta kulturalna będzie bardziej bogata i atrakcyjna.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie?
Projekty związane z dziedzictwem kulturowym będą realizować instytucje kultury, archiwa państwowe, samorządy, szkoły i uczelnie artystyczne nadzorowane przez MKiDN, kościoły i organizacje pozarządowe, podmioty zarządzające obiektami indywidualnie wpisanymi na listę UNESCO.
Kontakt:
Więcej o programie: www.pois.gov.pl oraz www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Kontakt do Głównego Punktu Informacyjnego Kraków – tel.: (12) 616 0 616, e-mail: [email protected]
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
