„Dom pod Wagą” z wyjątkową historią
„Dom pod Wagą” przy ul. Mickiewicza 23 to jeden z najbardziej charakterystycznych dawnych zakliczyńskich domów, pochodzący z 1767 roku. W ciągu blisko 260 lat spełniał różne funkcje. W czasie okupacji zamieszkiwała go Magdalena Międzyrzecka (pseudonim „Waga”) działająca w ruchu oporu. Udzielała ona schronienia partyzantom, którzy ukrywali się w pomieszczeniu od wschodniej strony, do którego można było wejść przez kredens.
W budynku później funkcjonowała także m.in. Regionalna Izba Pamiątek "Pod Wagą", która została przemianowana na Muzeum Grodzkie. Obecnie obiekt wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego stoi pusty i niszczeje. W 2022 gminie udało się uregulować własność budynku i oficjalnie należy on już do samorządu, który postanowił go odnowić.
Będzie to możliwe dzięki pieniądzom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina Zakliczyn otrzymała 544 tys. zł na remont zabytkowego budynku. Około 150 tys. zł dołoży z własnego budżetu.
- Za otrzymane pieniądze wykonamy pierwszy etap prac przy renowacji tego obiektu. Chcemy go zachować jako przykład dawnego zakliczyńskiego budownictwa, tak zwanych domów dziewięciosłupowych. To ma być taki eksponat z wyjątkową historią , który będzie odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów – podkreśla Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.
Nowa atrakcja turystyczna w gminie Zakliczyn
W ramach renowacji zaplanowano szereg prac konserwatorskich m.in. wzmocnienie fundamentów, remont ścian, konserwację podłóg, stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana pokrycia dachowego oraz niektórych elementów drewnianych z zachowaniem w maksymalnym stopniu elementów oryginalnych.
„Dom pod Wagą” to zabytkowy budynek mieszkalny, jedyny zachowany w Zakliczynie przykład zabudowy historycznej tego gatunku – budownictwo małomiasteczkowe z końca XVIII wieku.
Polecane
- Tarnowianie powitali 2025 rok, wielka zabawa sylwestrowa powróciła na Rynek
- Nasi ludzie w TV. Mogliśmy ich oglądać w tym roku na ekranach telewizorów
- Przypomnijcie sobie Tarnów z pierwszej dekady XXI wieku! Łezka w oku się zakręci
- Katastrofa na Dunajcu koło Tarnowa. Tysiące śniętych ryb
- Takimi autobusami kiedyś jeździło się po Tarnowie! Zostało po nich tylko wspomnienie
- Oto najwięksi pracodawcy w regionie! Zatrudniają setki, a nawet tysiące osób
