Gala Światowego Festiwalu Piosenki „Głos z serca”

  Gala Światowego Festiwalu Piosenki „Głos z serca”

  Marian Satała

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Gala Światowego Festiwalu Piosenki „Głos z serca”
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Marian Satała

  Wielka gala finałowa III Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca" odbędzie się już jutro, czyli w sobotę 4 listopada w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gośćmi wielkiego wydarzenia będą m.in. Włosi, przedstawiciele Lions Klub Civitanova Clauna Marchena z jego prezydentem Nando Tozzi i past prezydentem Robertą di Marco.
  Włosi składają w Krakowie rewizytę po wyprawie krakowian w rejon trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech w 2017 r. W piątek 3 listopada przedstawiciele włoskiego Klubu i Lions Club Bona Sforza, któremu szefuje Wioletta Płonka, oraz Lions Club Stare Miasto, którego prezydentem jest Zenon Pilecki, podpisali porozumienie o współpracy.

  Warto wiedzieć, że to właśnie krakowskie Kluby Lions zainicjowały powstanie Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca”.
  Konkurs jest organizowany z myślą o utalentowanych wokalistach z dysfunkcją wzroku – niewidomych lub niedowidzących, którzy nie funkcjonują w środowisku profesjonalnych muzyków. Dzięki konkursowi mogą zostać zauważeni i rozpocząć prawdziwą karierę zawodową.

  Nie bez przyczyny Festiwal odbywa się w Krakowie, mieście wyróżnionym przez Komisję Europejską w finale konkursu Access City Award 2011 za inicjatywy ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym. Do osiągnięć Krakowa w tym zakresie należy m.in. stworzenie specjalnej trasy turystycznej dla niewidomych, która dzięki makietom, mapom i technologii GPS przybliża dziedzictwo kulturowe Krakowa także osobom niepełnosprawnym.

  Na tegoroczny festiwal do Krakowa przyjechało kilkudziesięciu wokalistów, dla których przygotowano też program turystyczny. Najważniejszy jest jednak występ w kwalifikacjach i potem w gali finałowej. Przegląd finałowy odbywa się w Radio Kraków, natomiast koncert finałowy rozpocznie się w sobotę 4 listopada o godz. 19 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po koncercie zostanie ogłoszony werdykt jury i zostaną wręczone nagrody.

  Medal królewski dla Cristiny Gorajski  Na początku kwietnia tego roku krakowscy Lionsi - na zaproszenie włoskiego klubu - odwiedzili niektóre miejsca, które zostały zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi. Do nawiązania kontaktów doszło za sprawą Cristine Gorajskiej, polskiej konsul honorowej w Ankonie.

  Osoby poszkodowane w trzęsieniu ziemi zostały ewakuowane i mieszkają u rodzin, w budynkach użyteczności publicznej lub w specjalnie przygotowanych osiedlach domków, najczęściej drewnianych i w specjalnych kontenerach. Krakowianie odwiedzili jedno z takich osiedli Villagio di Corgneto w prowincji Macerata, wybudowane przez Lionsów włoskich po serii trzęsień ziemi w 1998 r. Obecnie w osiedlu przebywa 46 osób. Osiedle to wspomagane jest przez Lionsów z całego świata.

  Do pierwszego spotkania krakowian z Cristiną Gorajski doszło podczas pielgrzymki Braci Kurkowych do Rzymu w dniach 26-30 kwietnia 2016 roku. Warto nadmienić, że bracia kurkowi m.in. byli na polskim cmentarzu wojennym w Loreto. Znajduje się tutaj 1112 grobów polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

  Później krakowianie pojechali do Ankony - to miasto wyzwolili żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Pamięć o tym jest ciągle żywa wśród mieszkańców Ankony. Przewodniczką po tym mieście była konsul honorowa Polski w Ankonie Cristina Gorajski. Uczestniczący w pielgrzymce Piotr M. Mikosz zauważył w klapie żakietu pani konsul znaczek Lionsów.

  Podszedł i przedstawił się jako członek Lions Club Stare Miasto z Krakowa i tak doszło do nawiązania kontaktów między Lionsami z Włoch i miasta pod Wawelem. 2 listopada król kurkowy Piotr M. Mikosz ,,Europejczyk" uhonorował Cristinę, konsula honorowego Polski w Ankonie medalem królewskim.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce