Włosi składają w Krakowie rewizytę po wyprawie krakowian w rejon trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech w 2017 r. W piątek 3 listopada przedstawiciele włoskiego Klubu i Lions Club Bona Sforza, któremu szefuje Wioletta Płonka, oraz Lions Club Stare Miasto, którego prezydentem jest Zenon Pilecki, podpisali porozumienie o współpracy.
Warto wiedzieć, że to właśnie krakowskie Kluby Lions zainicjowały powstanie Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca”. Konkurs jest organizowany z myślą o utalentowanych wokalistach z dysfunkcją wzroku – niewidomych lub niedowidzących, którzy nie funkcjonują w środowisku profesjonalnych muzyków. Dzięki konkursowi mogą zostać zauważeni i rozpocząć prawdziwą karierę zawodową.
Nie bez przyczyny Festiwal odbywa się w Krakowie, mieście wyróżnionym przez Komisję Europejską w finale konkursu Access City Award 2011 za inicjatywy ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym. Do osiągnięć Krakowa w tym zakresie należy m.in. stworzenie specjalnej trasy turystycznej dla niewidomych, która dzięki makietom, mapom i technologii GPS przybliża dziedzictwo kulturowe Krakowa także osobom niepełnosprawnym.
Na tegoroczny festiwal do Krakowa przyjechało kilkudziesięciu wokalistów, dla których przygotowano też program turystyczny. Najważniejszy jest jednak występ w kwalifikacjach i potem w gali finałowej. Przegląd finałowy odbywa się w Radio Kraków, natomiast koncert finałowy rozpocznie się w sobotę 4 listopada o godz. 19 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po koncercie zostanie ogłoszony werdykt jury i zostaną wręczone nagrody.
Medal królewski dla Cristiny Gorajski
Na początku kwietnia tego roku krakowscy Lionsi - na zaproszenie włoskiego klubu - odwiedzili niektóre miejsca, które zostały zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi. Do nawiązania kontaktów doszło za sprawą Cristine Gorajskiej, polskiej konsul honorowej w Ankonie.
Osoby poszkodowane w trzęsieniu ziemi zostały ewakuowane i mieszkają u rodzin, w budynkach użyteczności publicznej lub w specjalnie przygotowanych osiedlach domków, najczęściej drewnianych i w specjalnych kontenerach. Krakowianie odwiedzili jedno z takich osiedli Villagio di Corgneto w prowincji Macerata, wybudowane przez Lionsów włoskich po serii trzęsień ziemi w 1998 r. Obecnie w osiedlu przebywa 46 osób. Osiedle to wspomagane jest przez Lionsów z całego świata.
Do pierwszego spotkania krakowian z Cristiną Gorajski doszło podczas pielgrzymki Braci Kurkowych do Rzymu w dniach 26-30 kwietnia 2016 roku. Warto nadmienić, że bracia kurkowi m.in. byli na polskim cmentarzu wojennym w Loreto. Znajduje się tutaj 1112 grobów polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.
Później krakowianie pojechali do Ankony - to miasto wyzwolili żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Pamięć o tym jest ciągle żywa wśród mieszkańców Ankony. Przewodniczką po tym mieście była konsul honorowa Polski w Ankonie Cristina Gorajski. Uczestniczący w pielgrzymce Piotr M. Mikosz zauważył w klapie żakietu pani konsul znaczek Lionsów.
Podszedł i przedstawił się jako członek Lions Club Stare Miasto z Krakowa i tak doszło do nawiązania kontaktów między Lionsami z Włoch i miasta pod Wawelem. 2 listopada król kurkowy Piotr M. Mikosz ,,Europejczyk" uhonorował Cristinę, konsula honorowego Polski w Ankonie medalem królewskim.