Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Bunkier Sztuki chce zmienić swój wygląd. [ZDJĘCIA]

Katarzyna Janiszewska
Bunkier Sztuki zmieni swój wygląd?
Bunkier Sztuki zmieni swój wygląd? Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Władze galerii, otwartej 11 września 1965 r., właśnie ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy budynku.

Bunkier Sztuki, jedna z najbardziej znanych w Krakowie galerii sztuki, zmieni się. Władze instytucji właśnie ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku. - Mamy zbyt małe zaplecze, za mało jest sanitariatów, ogrzewanie jest przestarzałe, dach co chwilę przecieka i trzeba go naprawiać - wylicza Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Bunkra. - Do tej pory wykonywaliśmy doraźne prace. Ale potrzebny jest kompleksowy remont .

Budynek Galerii nie jest wpisany do rejestru zabytków, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków. Jest rzadkim przykładem brutalizmu architektonicznego. Tym bardziej unikatowym, że w zabytkowej strukturze Starego Miasta. Władzom Galerii zależy, aby przywrócić jej autorską formę stworzoną przez Krystynę Tołłoczko-Różyską w 1965 r..

W założeniach do projektu czytamy, że Bunkier Sztuki „oczyszczając bryłę ze zbędnych naleciałości, chce ponownie otworzyć się na otaczający go krajobraz miejski i zyskać szerszą perspektywę”.

- Dopuszczalne jest wprowadzenie podziemnej kondygnacji, o ile nie naruszy ona korzeni drzew - mówi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. - Nadbudowa jest wykluczona.Ewentualnie przestrzeń dachową można wykorzystać na otwarty taras, niewidoczny jednak dla ludzi z dołu.

Elewacja ma być ta sama. Kolorystyka budynku przywrócona do pierwotnej. Wygląd, umiejscowienie i kształt okien i drzwi nie mogą być zmieniane. Funkcja wystawiennicza ma zostać zachowana.

Jeśli chodzi o istniejacą obecnie kawiarnię to „pawilon powinien mieć prostą formę architektoniczną i detal, niekonkurujące z architekturą budynku Galerii (...). Wstępnie zakłada się, że będzie to budynek szklany oparty na konstrukcji stalowej’.

Galeria zwróciła się do miasta o użyczenie Plant na czas remontu. Chce tam składować materiały budowlane. Przeciwni temu są radni dzielnicy I Stare Miasto.

- Nie znamy żadnych szczegółów - tłumaczy Tomasz Daros, przewodniczący rady dzielnicy I. - Ani co do wyglądu, ani funkcji obiektu. Ani tego, jak inwestor zamierza przywrócić Planty do pierwotnego stanu. To, że zostaną w pewnym stopniu zniszczone, nie ulega wątpliwości.

Prace nie ruszą wcześniej niż za 1,5 roku. Galeria musi pozyskać 20 mln zł dofinansowania i pozwolenie na budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska