https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Bunkier Sztuki chce zmienić swój wygląd. [ZDJĘCIA]

Katarzyna Janiszewska
Bunkier Sztuki zmieni swój wygląd?
Bunkier Sztuki zmieni swój wygląd? Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Władze galerii, otwartej 11 września 1965 r., właśnie ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy budynku.

Bunkier Sztuki, jedna z najbardziej znanych w Krakowie galerii sztuki, zmieni się. Władze instytucji właśnie ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku. - Mamy zbyt małe zaplecze, za mało jest sanitariatów, ogrzewanie jest przestarzałe, dach co chwilę przecieka i trzeba go naprawiać - wylicza Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Bunkra. - Do tej pory wykonywaliśmy doraźne prace. Ale potrzebny jest kompleksowy remont .

Budynek Galerii nie jest wpisany do rejestru zabytków, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków. Jest rzadkim przykładem brutalizmu architektonicznego. Tym bardziej unikatowym, że w zabytkowej strukturze Starego Miasta. Władzom Galerii zależy, aby przywrócić jej autorską formę stworzoną przez Krystynę Tołłoczko-Różyską w 1965 r..

W założeniach do projektu czytamy, że Bunkier Sztuki „oczyszczając bryłę ze zbędnych naleciałości, chce ponownie otworzyć się na otaczający go krajobraz miejski i zyskać szerszą perspektywę”.

- Dopuszczalne jest wprowadzenie podziemnej kondygnacji, o ile nie naruszy ona korzeni drzew - mówi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. - Nadbudowa jest wykluczona.Ewentualnie przestrzeń dachową można wykorzystać na otwarty taras, niewidoczny jednak dla ludzi z dołu.

Elewacja ma być ta sama. Kolorystyka budynku przywrócona do pierwotnej. Wygląd, umiejscowienie i kształt okien i drzwi nie mogą być zmieniane. Funkcja wystawiennicza ma zostać zachowana.

Jeśli chodzi o istniejacą obecnie kawiarnię to „pawilon powinien mieć prostą formę architektoniczną i detal, niekonkurujące z architekturą budynku Galerii (...). Wstępnie zakłada się, że będzie to budynek szklany oparty na konstrukcji stalowej’.

Galeria zwróciła się do miasta o użyczenie Plant na czas remontu. Chce tam składować materiały budowlane. Przeciwni temu są radni dzielnicy I Stare Miasto.

- Nie znamy żadnych szczegółów - tłumaczy Tomasz Daros, przewodniczący rady dzielnicy I. - Ani co do wyglądu, ani funkcji obiektu. Ani tego, jak inwestor zamierza przywrócić Planty do pierwotnego stanu. To, że zostaną w pewnym stopniu zniszczone, nie ulega wątpliwości.

Prace nie ruszą wcześniej niż za 1,5 roku. Galeria musi pozyskać 20 mln zł dofinansowania i pozwolenie na budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
h. moore
jak mozna siedziec pod celofanem? nigdy tego nie zrozumiem. jak bwa vel bunkier "sztuki" mógł dokleić taką popelinę. prosty niby-instytucja kulturalna- a z chytrości zabrała przestrzeń publiczną, w ten sam chytry i niby nie-prowizoryczny sposób co inne celofanowe wyszynki dookoła rynku i ciuła napiwki. zamiast dawać przykład- taka przestrzeń, tylu światłych ludzi - pole do popisu! tymczasem... zero klasy. dno i dwa telewizory szamszunga. lecz tylko dla mnie. pod celofanami zawsze pełna frekwencja.
s
s.
"Bo pod tą gruszką siedział Kościuszko, a pod tą drugą Kołłątaj Hugo załatwiał mały interes..."

Ani nie ma to specjalnych walorów estetycznych ani historycznych. Niech przebudowują jak chcą.

Natomiast fundusze galeria powinna zapewnić sama, bo zmiana wcale nie jest konieczna, wynika tylko z widzimisię dyrekcji i dofinansowanie jej nie ma uzasadnienia.
ś
św.NH
Ani grosza na ten cyrk, to już jest zabytek i tak ma zostać.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska