MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gałęzie na własnej posesji – czy możesz je spalić? Kiedy wolno palić gałęzie? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy w 2024. Jaka kara?

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Wczesną wiosną przycinamy drzewka owocowe, aby były zdrowsze i przynosiły więcej plonów. Po tej czynności zostaje nam bardzo dużo gałęzi, z którymi nie wiemy, co zrobić. Wiele osób wpada na pomysł spalenia gałęzi na swojej posesji. Co mówią na ten temat przepisy w 2024 r.? Czy za palenie gałęzi na swojej działce można dostać mandat? Wyjaśniamy.

Spis treści

Czy można palić gałęzie na swojej posesji?

Pomysł, aby suche gałęzie lub liście po prostu spalić, dla wielu osób stanowi najprostsze rozwiązanie. Właściciele domów jednorodzinnych uważają, że na swojej działce wolno im prawie wszystko. I „prawie” jest tu słowem kluczowym, bowiem przepisy jasno określają, że palenie bioodpadów na swojej posesji jest zabronione. Zakaz obowiązuje bez względu na to, czy gałęzie chcemy spalić na działce rekreacyjnej, w ogrodzie koło domu czy na terenie rodzinnych ogródków działkowych (ROD). W przypadku ogródków działkowych palenia liści i gałęzi zakazuje regulamin ROD – paragraf 68, pkt. 5.

płonące gałęzie i liście w ognisku
Spalenie zalegąjących gałęzi i innych odpadów roślinnych to najłatwiejszy sposób, aby się ich pozbyć. Niestety, nie w każdym wypadku jest to legalne działanie. 123RF/schan

Dlaczego nie mogę palić gałęzi i liści na własnej działce?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ponieważ obowiązuje ustawa o segregacji odpadów, której przestrzegania wymaga się od każdego właściciela domu. Wszystkie bioodpady powinno się posegregować i przekazać firmie zajmującej się wywozem tego typu śmieci. Za palenie odpadów roślinnych grozi grzywna nawet do 500 zł, która wynika z art. 145 Kodeksu wykroczeń:

Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.

Pamiętajmy, że bioodpady można także kompostować. Więcej dowiesz się z artykułu: Małopolskie dopłaci 2 mln zł do kompostowników! Ulga za kompostownik 2024 – jak z niej skorzystać? Sprawdź, do kiedy składać wnioski

Rozpalenie ogniska na własnej posesji. Kiedy grozi za to mandat?

Co ciekawe, prawo nie zabrania nam rozpalenia ogniska na swojej działce, o ile dym ze spalania drewna nie zakłóca miru domowego sąsiadów. Czy zatem jest to sposób na obejście przepisów dotyczących zakazu palenia gałęzi i liści na swojej posesji? Sprawdźmy, co na ten temat mówi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 109, poz. 719). Zgodnie z nim zabrania się wykonywania czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie, a w szczególności:

  • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Zgodnie z tymi przepisami, możemy rozpalić ognisko na terenie swojej posesji, o ile zachowamy odpowiednie środki ostrożności i nie naruszymy przepisów przeciwpożarowych. Pamiętajmy też o tym, że rozpalając ognisko, musimy mieć na uwadze komfort sąsiadów, których domy graniczą z naszą działką. Jeżeli dym z ogniska jest dla nich zbyt uciążliwy i odczuwają z jego powodu dyskomfort, mogą powołać się na art. 144 Kodeksu cywilnego:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Ponadto, jeśli dym z ogniska jest gęsty i jest go tak dużo, że ogranicza widoczność kierowcom, to możemy spodziewać się interwencji policji lub straży miejskiej. Wyraźnienie o tym mówi wspomniany już art. 145 Kodeksu wykroczeń. Jeżeli decydujemy się na rozpalenie ogniska, do podpałki najlepiej użyć wysuszone drewno (o wilgotności poniżej 20 proc), które wydziela znaczniej mniej gryzącego dymu.

Mężczyzna w stroju roboczym pracuje w ogrodzie, paląc starą trawę, liście, gałęzie po przycięciu drzew
Zastanawiasz się, jak pozbyć się gałęzi, liści oraz innych bioodpadów z działki? Rozpalenie ogniska nie jest najlepszym pomysłem. Może cię to dużo kosztować! 123RF/lainen

Kto może legalnie palić odpady roślinne?

Zgodnie art. 31 ust. 7 z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami tylko wtedy, gdy na terenie gminy nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska