Po pierwsze - akcent związany z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na nadrabiańskich błoniach z tej okazji zatańczyło poloneza około 120 par! Organizatorzy imprezy nie liczyli na aż tyle - wszystkie przygotowane „z nawiązką” kotyliony dla tancerzy zostały wykorzystane.
Tańczyli młodzi i starsi - uczniowie z zespołu Małe Zręczyce i seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ubrane w regionalne stroje panie z Kół Gospodyń Wiejskich i strażacy z Polski i z Niemiec, gospodarze województwa, powiatu i gminy oraz ratownicy medyczni. Do korowodu dołączali też przedstawiciele publiczności. Wszyscy uśmiechnięci, niektórzy szczerze wzruszeni. A prowadzący imprezę Krzysztof Bochenek komentował ze sceny: Tak powinna wyglądać Polska…
Drugim nietypowym elementem imprez, którym próbowała przeszkodzić krótkotrwałą burza - było przekazanie obiektów, które powstały nad Rabą w ramach budowy stref rekreacji Zarabie I i Zarabie II. Wójt Zbigniew Wojas z dumą prezentował gościom, wśród których byli m.in. wicemarszałek województwa Małopolskiego Wojciech Kozak i starosta powiatu wielickiego Jacek Juszkiewicz - skate park, nową siłownię na świeżym powietrzu, boisko do piłki plażowej i korty tenisowe. Po drugiej stronie rzeki, koło mostu są już tarasowe schody, promenada, część ścieżek rowerowych.
Amatorzy kolarstwa w niedalekiej przyszłości będą mieli do dyspozycji trasę po obu brzegach rzeki. Ta pętla stanie się na pewno sporą turystyczną atrakcją, podobnie jak mające ruszyć spływy pontonowo-kajakowe. Jeśli dodać do tego również niezbyt odległe w realizacji punkty gastronomiczne i stoisko, na którym sprzedawane będą miejscowe plony i wyroby, powodzenie wśród gości i mieszkańców będzie zapewnione.
Inwestycje w Gdowie są częścią projektu „Dolina Raby dla Krakowa i Małopolski”, realizowanego także w gminach Kłaj i Drwinia. sięgnie 7,8 mln zł, a drugiego (ścieżki rowerowe) - 5,8 mln zł. Ogromną większość tych kosztów pokryją dotacje z UE.
Podczas Święta Ziemi Gdowskiej wręczone zostały okolicznościowe medale wybite z okazji 742 rocznicy lokacji Gdowa i nadania herbu gminie. Otrzymali je zasłużeni dla gospodarki, kultury i działalności na rzecz lokalnej społeczności.
Tegorocznymi laureatami wyróżnienia zostali pp. Barbara i Bolesław Walasowie, Dariusz Kosiorowski (przedsiębiorcy), Chór Tutte le Corde, Zespół Regionalny „Małe Zręczyce”, dr Krzysztof Ptak, Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Niegowici.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
