Spis treści
Ścieżki spacerowe po woj. małopolskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. małopolskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 17 maja w woj. małopolskim ma być od 7°C do 11°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 17% do 58%. W niedzielę 18 maja w woj. małopolskim ma być od 7°C do 10°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 33% do 67%.
🌳 Trasa spacerowa: Nowy Wiśnicz
- Początek trasy: Koszyce
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,92 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 38 min.
- Przewyższenia: 41 m
- Suma podejść: 184 m
- Suma zejść: 185 m
Max_c74 poleca tę trasę
Wycieczka piesza do zamku Nowy Wiśnicz.
Mimo że zamek był doszczętnie zniszczony, obecnie jest w bardzo dobrym stanie. W jego wnętrzu wystawione są fotografie obrazujące wygląd zamku sprzed lat, oprócz tego w jego salach znajdują się XIX- i XX-wieczne meble, makiety różnych zamków oraz prace plastyczne uczniów nowowiśnickiego Liceum Sztuk Plastycznych. Do zwiedzania udostępniona jest również ogromna sala balowa, sala plafonowa z pozłacanym sufitem, sala akustyczna wykorzystywana kiedyś jako miejsce spowiedzi, kaplica zamkowa oraz krypta z ekspozycją sześciu sarkofagów (w tym Stanisława Lubomirskiego).
Polecam to miejsce.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Zimowy spacer Góra Zborów
- Początek trasy: Wolbrom
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,35 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 103 m
- Suma podejść: 168 m
- Suma zejść: 167 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Witek1964
Spacer ścieżką przyrodniczą przez rezerwat Góra Zborów. Początek na parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Trasa wiedzie początkowo szlakiem czarnym wzdłuż ścieżki dydaktycznej koloru czerwonego. Na pierwszym odcinku za bramą znajduje się wystawa skał charakterystycznych dla jury. Jaskinia Głęboka niestety o tej porze roku zamknięta na kłódkę. Zapewne ze względu na zimujące tam nietoperze. Jest to jedyna w woj. śląskim udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem i za odpłatnością. Długość jaskini wynosi 175 metrów, a różnica głębokości około 20 metrów. Po ominięciu dojścia do jaskini szlak prowadzi przez las aż do połączenia z czerwonym szlakiem biegnącym z Bobolic do Morska. Szlakiem tym dociera się na szczyt, z którego roztacza się wspaniały widok na okoliczne wzniesienia. Po dojściu do drogi skręcamy na czerwony szlak rowerowy, którym w lesie wracamy na parking do auta. Krótka, łatwa piękna widokowo wycieczka zajmująca z zapasem 1,5 godziny. Można ją na przykład połączyć z jazdą na nartach w ośrodku w Morsku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Z Krakowa do Kryspinowa biegiem - górami i lasami
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 14,4 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 20 min.
- Przewyższenia: 234 m
- Suma podejść: 1 625 m
- Suma zejść: 1 600 m
Mateomateo poleca tę trasę na spacer
Jeśli brakuje Ci na bilet autobusowy z Krakowa do Kryspinowa nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś rzeczoną trasę pokonał biegiem :) Ja zazwyczaj robię tak: wysyłam rodzinę samochodem do Kryspinowa na kąpiel, umawiamy się już na miejscu i wracamy razem autem - umówmy się: powrót tą trasą biegiem mógłby już być wykańczający. Bardzo malowniczo jest po drodze: Kopiec Kościuszki, widok na Wisłę z góry (Aleja Jerzego Waszyngtona), Las Wolski, ZOO. Spod Wawelu nad sam zalew dobiegniesz bardzo żółwim tempem w 2 godziny. Jeśli jesteś wytrenowany to dasz radę w 1 godzinę 30 minut. Trasa jest moim zdaniem górska - dwa długie podbiegi: z Salwatora na kopiec i spod szosy do ZOO. Nic nie da Ci większej satysfakcji niż kąpiel w Kryspinowie po długim biegu w letnie upalne popołudnie.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szlak tarnowskich Żydów
- Początek trasy: Zakliczyn
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,28 km
- Czas trwania spaceru: 46 min.
- Przewyższenia: 14 m
- Suma podejść: 8 m
- Suma zejść: 16 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Szlaki_Malopolski
Wyznaczona trasa upamiętnia ich historyczną obecność w Tarnowie, którzy przed II wojną światową stanowili 45% mieszkańców miasta, tragicznie zniesioną przez Holocaust.
Start
Dojazd do Tarnowa: z Krakowa do Tarnowa dotarliśmy krajową nr 4 w niecałe 1,5 godziny. W mieście bez trudu można znaleźć płatne i bezpłatne miejsca parkingowe. Do Tarnowa można dojechać również pociągiem lub jednym z licznych autobusów startujących z Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie.
Trasa
Większość obiektów trasy znajduje się w obrębie i okolicach dawnego getta, czyli w ścisłym centrum miasta. Trasa rozpoczyna się od ulic Wekslarskiej i Żydowskiej, będących odnogami tarnowskiego Rynku. Posiłkując się planem miasta i informacjami znalezionymi w Internecie, bez trudu można odnaleźć kolejne punkty wycieczki. Są one ponadto oznaczone tabliczkami, a co jakiś czas o o tym, że podążamy we właściwym kierunku upewniają nas drogowskazy.
Trasa jest w całości trasą miejską. Jej przejście zająć może w zależności od tempa spaceru i czasu poświęcanego poszczególnym obiektom, od 1,5 do 2,5 h. Jest łatwa, stąd też dostępna zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Informacje znalezione na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie w dziale Judaica pozwoliły nam na ułożenie optymalnej trasy, dzięki czemu nie gubiliśmy się i nie deptaliśmy po własnych śladach.
Wielość i różnorodność obiektów na trasie sprawia, że jest ona naprawdę interesująca – nie tylko dla pasjonatów historii Żydów, ale też przypadkowych turystów, którzy chcą zdobyć nową wiedzę i poszerzyć horyzonty.
Opracowanie: Paulina Macek
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: bulwary straceńskie
- Początek trasy: Kęty
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 1,52 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 10 min.
- Przewyższenia: 65 m
- Suma podejść: 128 m
- Suma zejść: 147 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Guidoak
Bulwary Straceńskie Bielsko-Biała. Miejsce wypoczynku z dziećmi i dla młodzieży. Ścieżka rowerowa.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Źródlana - Zamek w Siewierzu - Źródlana
- Początek trasy: Bukowno
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 9,05 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 102 m
- Suma podejść: 1 521 m
- Suma zejść: 1 455 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Pawinsja
Trasa wymyślona tak, aby prowadziła różnymi drogami.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Trail # 3
- Początek trasy: Oświęcim
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 18,69 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 56 m
- Suma podejść: 281 m
- Suma zejść: 282 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Artlomiej
TRASA: Piaskownia Jeziorki / Cezarówka Górna / Góra Łazy / Góra Wianek / Park Baliński / Pańska Góra / przystanek PKP Balin / Babia Góra / Góra Przygoń
ASFALT: ok. 900 m
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: LACKOWA bez Ostrego Wierchu [Kod trasy: 147822]
- Początek trasy: Bobowa
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 19,03 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 465 m
- Suma podejść: 946 m
- Suma zejść: 946 m
Spacerowiczom trasę poleca Siwejka
Chciałbym Wam zaproponować wycieczkę z Ropek na Lackową nazywaną potocznie górą policyjną ze względu na charakterystyczną wysokość 997 m. Cała pętla liczona od naszego domu ma 18 km, więc będzie to wycieczka całodzienna. Przewiduję, że zajmie ona 6-7 godzin, a jak dopadnie Was leniwiec w Bielicznej - to znacznie dłużej. Wyruszamy z Siwejki za szlakami czerwonymi i niebieskimi drogą wzdłuż jeziorka na Ropce (jest to jedno z najpiękniejszych miejsc Beskidu Niskiego z rzadko spotykaną w tym rejonie fauną i florą: sitowie, czarne bociany, gągoły, siwe czaple). Po drodze mijamy po prawej stronie popadające w ruinę zabudowania dawnego PGR-u, a po przejściu około jednego kilometra, w miejscu gdzie łączą się dwa potoki, przy zabudowaniach dawnej szkoły przekształconej w pensjonat po prawej i położonym na wprost domem powstałym na wzór dworu alkierzowego, porzucamy szlak niebieski i kierujemy się w prawo za znakami czerwonymi i żółtymi. Po lewej stronie mijamy nieco cofnięty cmentarz będący pamiątką mocno rozwiniętej niegdyś wsi Ropki (było tu blisko 400 gospodarstw), a następnie po prawej kapliczkę przydrożną. Wybieramy znaki żółte, pokonujemy potok i dobrą szutrowa drogą leśną kierujemy się ostro pod górę w kierunku przełęczy Perehyba. Na samej przełęczy ostatnio pojawiła się ławeczka. Po pokonaniu tego podejścia bardzo przydatna. Aby nie zmagać się z bardzo stromym podejściem na Białą Skałę opuszczamy znaki żółte i wyruszamy z przełęczy Perehyba w dół na zachód szlakiem konnym, który doprowadzi nas do potoku w Dolinie Bieliczna mniej więcej w połowie jej długości. Ruszamy dalej w dół w kierunku Izb mając po lewej stronie groźnie wyglądającą Lackową. Po dojściu do Izb jeżeli będziemy mieli szczęście to znajdziemy otwarty sklep spożywczy. Uzupełniamy wodę i ruszamy na południe w kierunku przełęczy Beskid mijając po lewej stronie nieco straszące niewykończone zabudowania gospodarcze. Po dotarciu na przełecz Beskid wybieramy czerwony szlak słowacki i ruszamy w kierunku Lackowej. Najpierw idziemy łagodnie do góry przez około 30 minut, a następnie rozpoczynamy właściwe podejście, o którym wiele już powiedziano – zdobywamy „zachodnią ścianę Lackowej”. Na odcinku zaledwie kilometra różnica wzniesień wynosi około 300 metrów, a nachylenie przekracza 30 stopni. Jest bardzo stromo. Idziemy pięknymi bukowymi lasami pnąc się ostro pod górę. Naszymi sprzymierzeńcami są konary drzew, których możemy się chwytać, bo pomóc sobie we wspinaczce. Wchodzimy na szczyt Lackowej, gdzie znajduje się pamiątkowa pieczątka, z której korzystają zdobywcy tego szczytu, aby udokumentować osiągnięcie celu. Po serii pamiątkowych zdjęć ruszamy dalej szlakiem granicznym na wschód do Przełęczy Pułaskiego (743 m n.p.m.). Gdy miniemy tablicę informująca o tym, po przejściu kolejnych 200 metrów, przy słupku granicznym 245/6 skręcamy w wyraźną drogę w lewo, która doprowadzi nas to jednego z najpiękniejszych miejsc Beskidu Niskiego. Do murowanej cerkwi w Dolinie Bieliczna będącej jedyną pozostałością po nieistniejącej wsi. To idealne miejsce na odpoczynek. Po solidnej przerwie kierujemy się wzdłuż lasu w kierunku północnym, skrajem łąki obok cmentarza, aż dojdziemy z powrotem do szlaku konnego wiodącego ze znanej nam już przełęczy Perehyba. 500 metrów do góry i jesteśmy na przełęczy, skąd już tylko w dół do Ropek, gdzie czeka w Siwejce na zdobywców Lackowej pamiątkowy medal.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Ojców-Przez Bramę Krakowską do groty Łokietka i Jonaszówkę
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,83 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 226 m
- Suma podejść: 831 m
- Suma zejść: 822 m
Spacerowiczom trasę poleca G.mirko
I nadszedł ostatni dzień roku... Sobota 31.12.2016.
Dzień wolny więc zacząłem się trochę nudzić. Wzięło mnie na słodycze , poczęstowałem się mleczną krówką. Po odwinięciu papierka od wewnątrz dostrzegłem tekst: NO TO W DROGĘ ;)
Pora na dalszy wypad była już późna więc udałem się z Krakowa w stronę Ojcowskiego Parku Narodowego. Bardzo lubię to miejsce, zarówno na jazdę rowerem jak i piesze spacery. Drogą krajową 94 mijamy miejscowość Biały Kościół. Tuż za sklepem Lewiatan po prawej, skręcamy w prawo i po ok 300m mamy parking po lewej. Tutaj zostawiamy auto bo dalej mamy zakaz wjazdu. Biegnie tędy żółty szlak który przed lasem skręca w prawo a potem wiedzie w kierunku doliny Prądnika. Nim również można pójść ale my udajemy się asfaltową krętą drogą w kierunku Bramy Krakowskiej bo czas nagli.
Po drodze mijamy pierwsze skałki, następnie serpentynę gdzie kończy się asfalt i zaczyna bruk a po kilku minutach po prawej widzimy Źródełko Miłości którego obecność potwierdza że za moment pojawi się przed naszymi oczami Brama Krakowska. Dalej pokonujemy Bramę Krakowską niebieskim szlakiem biegnącym za nią przez Wąwóz Ciasne Skałki. Szlak ten łączy się pod Chełmową Górą (435m n.p.m. ) ze szlakiem czarnym prowadzącym do Groty Łokietka. Podążamy dalej niebieskim. Mijamy kolejne skrzyżowanie przy Grocie Łokietka (461m n.p.m.). Tu niebieski szlak odbija w lewo w kierunku Jaskini Nietoperzowej i Doliny Będkowskiej a my idziemy czarnym w prawo. Po kilku minutach docieramy na miejsce przed wejście do groty. Grotę Łokietka(441m n.p.m.) możemy zwiedzać od 21 kwietnia do 11 listopada. W pozostałym okresie jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Dobre miejsce na odpoczynek (są ławeczki) i posiłek o ile mamy coś ze sobą ;) Wracamy szlakiem czarnym w kierunku Ojcowa przez skrzyżowanie Pod Chełmową. Szlak odbija w lewo. Dalej stromym zejściem docieramy do podstawy skałki zwanej Jonaszówką (inaczej, Gruby Janek). Skałka ma ok. 20 m wysokości, a jej szczyt znaczy dawny poziom dna Doliny Prądnika i Doliny Sąspowskiej. Na szczycie punkt widokowy z ławeczkami. Schodząc, skracamy sobie drogę idąc przez mostek obok stawu rybnego w kierunku widocznego na horyzoncie Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Po drodze przytulna restauracja Pod Bocianem, czynna również zimą. Asfaltową drogą docieramy do Bazaru Warszawskiego opisanego pod zdjęciem. Dalej wychodzimy na główną drogę, skręcamy w prawo i wracamy pod Bramę Krakowską. Po drodze mijamy po lewej Skały Panieńskie, Igłę Deotymy, Skały Kawalerskie oraz kasę biletową do Jaskini Ciemnej do której ostrym podejściem w lewo wiedzie zielony szlak. Przechodzimy przez most nad Prądnikiem i po prawej ponownie ukazuje się Brama Krakowska. Zaliczając taką pętelkę wracamy tą samą drogą w kierunku parkingu gdzie zaparkowaliśmy samochód.
Polecam trasę jest łatwa i przyjemna. Zajęła mi około 3 godzinki bez dłuższych postojów. Dostępność miejsc do zwiedzania polecam wcześniej sprawdzić na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej wędrówki :-)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlakiem krościeńskich tabliczek wotywnych. SpacerowM!K
- Początek trasy: Stary Sącz
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,11 km
- Czas trwania spaceru: 42 min.
- Przewyższenia: 7 m
- Suma podejść: 8 m
- Suma zejść: 5 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Szlaki_Malopolski
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.
Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.
Kapliczki wotywne – fundowane na specjalną intencję. W Krościenku powstały kapliczki w intencji pokonania dżumy i cholery. W nich odbywały się nabożeństwa z błagalnymi modłami o odwrócenie zarazy. Odwiedź krościeńskie kapliczki – świadectwa dramatycznej przeszłości miasteczka. Poznaj krościeńskich orędowników, którzy w obliczu chorób, powodzi i pożarów byli często jedyną nadzieją lokalnej społeczności. Zwróć uwagę na usytuowanie kaplic: obszar wsi, miasteczka od wieków stanowił dobrą przestrzeń. Świat zewnętrzny był sferą nieobliczalną. Z niej przenikało zło, grzech i morowe powietrze. Dawne trakty wiązano z obecnością sił magicznych. By zatrzymać złe moce budowano krzyż, figurę czy właśnie kaplicę.
Spacer rozpocznij przy kościele pw. Wszystkich Świętych. Tu znajduje się pierwsze wyobrażenie św. Rocha w rejonie Pienin.
Czas spaceru: 120 min.
Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury - Iwona Matejczuk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Czy spacerowanie przynosi efekty?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Aktywny relaks w Małopolsce – co warto tam zwiedzić?
Małopolska – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez turystów regionów Polski. Swoją popularnością województwo cieszy się jednak zupełnie zasłużenie, bowiem to właśnie tam znajduje się historyczna stolica Polski – Kraków, oraz najwyższe krajowe góry – Tatry, pełne malowniczych szlaków i zapierających dech w piersiach dolin.
Część woj. małopolskiego położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, przez którą przebiega pełen zabytkowych zamków Szlak Orlich Gniazd.
Podczas wypoczynku w Małopolsce nie można też zapomnieć o wizycie w ważnym miejscu pamięci, czyli byłym nazistowskim obozie, obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie wycieczki powinien znaleźć się również czas na wizytę w Wieliczce i Bochni (mieszczą się tam wyjątkowe kopalnie soli) oraz miejscu o dużym znaczeniu religijnym – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz ciekawostki o małopolsce.
