
Gdzie na weekend z Krakowa? Tam dojedziesz w mniej niż dwie godziny
Urokliwe miejsca z dala od zgiełku. Idealne na szybki wypad za miasto. Zobacz nasze propozycje >>>

Czerwony i Zielony Staw w Kluczach
ADRES:
Sosnowa 50, 32-310 Klucze
CZAS PRZEJAZDU: do 1,5 h (50 km)
Staw Czerwony powstał w wyniku nagłego zatopienia wyrobiska, w którym pozyskiwano rudy żelaza oraz czerwone glinki na potrzeby cementowni w Jaroszowcu. W pobliżu znajduje się Staw Zielony, w obrębie którego eksploatowano także jurajskie wapienie.
Oba stawy stanowią siedlisko wielu gatunków fauny wodnej i przywodnej, także awifauny, w tym drapieżnej (m.in. krogulca) oraz obfitują w różnorodne gatunki ryb (m.in. szczupaki, sandacze, pstrągi, węgorze, amury).

Jaskinia Wierzchowska Górna
ADRES:
Jaskinia Wierzchowska,
32-089 Wierzchowie
CZAS PRZEJAZDU: do 1 h (20 km)
Znajduje się w malowniczej części Jury Krakowsko-Częstochowskiego, na wschodnim zboczu górnej części Doliny Kluczwody.
Jest to jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiego - jest drugą co do wielkości i dostępną dla zwiedzających. Łączna długość jego korytarzy to 975 m (trasa turystyczna liczy ok. 700 m, długość zwiedzania ok. 45 minut). Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1853 roku. W 1997 roku z powodu największej na jurze w XX wieku skalnej osuwiska zablokowano największy z jej otworów. Został uznany za pomnik przyrody nieożywionej.
Jaskinia Wierzchowska posiada najdłuższy szlak turystyczny ze wszystkich jaskiń w Polsce. Prowadzi krętą Długą Przełęczą przez Salę Kotłów i Hotelik do największej kopuły jaskini – Sali Tańca i Sali Pierwszego Człowieka. Ściany i sufit kopuł pokryte są dekoracją kroplową. Jaskinię Wierzchowską można zwiedzać z wykwalifikowanym przewodnikiem. Prowadzi przez nią dobrze wytyczona, bezpieczna i profesjonalnie oświetlona trasa.

Winnica w Dolinie Prądnika w pobliżu Ojcowskiego Parku Narodowego
ADRES:
ul. Ojcowska 74
32-089 Prądnik Korzkiewski
CZAS PRZEJAZDU: do 1h (17 km)
Dolina Prądnika, która na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego tworzy głęboko wcięty skalisty kanion, w wielu miejscach cienisty i wilgotny, raczej nie kojarzy się z winnicznymi krajobrazami. Dlatego dla niektórych może być zaskoczeniem, że tuż obok dojrzewają słodkie winogrona, z których wyrabiane są pierwszorzędnej klasy wina. Na otaczającym bezpośrednio dolinę jurajskim płaskowyżu powstało już dotąd kilkanaście winnic, w tym kilka dość znanych. Wspólnie tworzą one jeden z ciekawszych zakątków na winiarskiej mapie naszego kraju.
Jedną z tych upraw jest niewielka rodzinna Winnica Nad Prądnikiem, położona w Prądniku Korzkiewskim, parę kilometrów na południe od Ojcowa. Wyjaśnijmy od razu, że nazwa winnicy nie pochodzi od wspomnianej miejscowości, ale od potoku Prądnik, który przepływa przez całą dolinę. To jednak nie koniec zawiłości lokalnej toponomastyki. Jeśli bowiem podążymy dalej z biegiem potoku, to po kilkunastu kilometrach natrafimy na dwa kolejne Prądniki: Biały i Czerwony, dawne wsie, a obecnie dzielnice Krakowa. Natomiast sama rzeczka na tym odcinku już nie nazywa się Prądnikiem, lecz Białuchą.
Mnóstwo informacji na temat szlaku winnego w Małopolsce znajdziecie tutaj:
MAŁOPOLSKI SZLAK WINNY