Na płycie wadowickiego rynku ustawiono makietę płuc. To akcja przygotowana we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Sztuczne płuca zostaną tu do końca listopada.
Będą „oddychać” otaczającym je powietrzem. Zbudowane są z tkaniny filtrującej zanieczyszczenia z powietrza, które następnie osiadają na materiale. Dzięki naśladowaniu procesu oddychania będzie można zobaczyć, jaki wpływ na zdrowie mieszkańców miasta ma jakość powietrza, którym oddychają miejscowi. Dodatkowo bilbord wyposażony jest w wyświetlacz, który pokazuje aktualną stan zanieczyszczeń w powietrzu.
Gmina Wadowice bierze udział w akcji edukacyjnej „Zobacz czym oddychasz. Zobacz jak to zmienić”, która organizowana jest w ramach projektu LIFE pod nazwą „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” - informuje burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.
Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych oraz zachęcić do wymiany przestarzałych kotłów na nowoczesne i niskoemisyjne urządzenia grzewcze - wyjaśnia.
Wadowice co roku w sezonie grzewczym zmagają się ze smogiem. Chociaż w ostatnich czterech latach gmina wymieniła już 543 piece za łączną kwotę blisko 6 mln zł i dofinansowała 128 instalacji fotowoltaicznych za blisko 800 tys. zł. to nadal problem jest bardzo poważny.
Smog w Wadowicach
Niskie temperatury i zatrzymujące powietrze ciśnienie powodują, że nad Wadowicami smog uniósł się regularnie jesienią i zimą.
Normy pyłów PM10 w ostatnich latach przekraczane są tu nawet trzykrotnie. Najwyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza czujniki Airly notują zazwyczaj wieczorami, około godziny 21.
Program Czyste Powietrze
W Urzędzie Miejskim w Wadowicach cały czas funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”. To program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Można ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych i niskoefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Historia legendarnej rodziny z Andrychowa. Znacie ją?
- Połączą w Lanckoronie BDI z obwodnicą Skawiny!
- Korzystanie z toalety za złotówkę się nie opłacało? Zamknęli szalet w Wadowicach
- Sprawdź, jakie mieszkania można kupić w Wadowicach za ponad 300 tys. zł
- Wielka Woda w pow. wadowickim. Jak w hicie Netflixa. Archiwalne zdjęcia z powodzi
- Więźniowie z Wadowic sadzą drzewa na Leskowcu w Beskidach
Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy
