Monika Pałka z Chrzanowa przekroczyła tę kwotę o niespełna osiem złotych. Na pomoc gminy nie może więc liczyć.
- To niesprawiedliwe - załamuje ręce młoda matka. W tym roku wysyła syna do czwartej klasy podstawówki. Za komplet podręczników musi zapłacić prawie 800 złotych. To cztery razy więcej niż w ubiegłym roku.
- Wtedy wystarczył zestaw książek do nauczania zintegrowanego, do religii i języka angielskiego - wspomina. Teraz jej syn będzie się uczył ośmiu różnych przedmiotów. Do każdego potrzebny jest osobny podręcznik i zestaw ćwiczeń. Trzeba na nie wydać prawie 600 złotych.
To jednak nie wszystko. Potrzebny jest także tornister - cenna 50-100 zł), inne pomoce - piórnik, zeszyty, okładki, kredki, farbki, bloki itp. za około 100-200 zł.
Nie mówiąc o galowym stroju na uroczyste akademie szkolne, stroju sportowym na lekcje wuefu czy nowych butach na zmianę, z których jej syn już dawno wyrósł.
- Chętnie kupiłabym używane książki. Niestety, nigdzie nie mogę ich dostać - żali się.
Anna (na zdjęciu), pracownica jednej z chrzanowskich księgarń, przyznaje, że coraz więcej klientów pyta o używane podręczniki.
- Odsyłamy ich na targowisko. Ostatnio jednak wracają do nas z niczym - przyznaje.
Nic dziwnego. Podręczniki z tak zwanej drugiej ręki rozpłynęły się jak świeże bułeczki już pod koniec czerwca.
- W pierwszym dniu wakacji sprzedałem zestaw pierwszoklasisty, zaraz po tym, jak wywiesiłem anons na tablicy ogłoszeń w szkole - wspomina Michał Wierzba z Chrzanowa, ojciec ośmiolatka.
Obecnie w Chrzanowie na pomoc w odzyskaniu części kosztów za wyprawkę szkolną mogą liczyć jedynie najubożsi rodzice. Mają czas do 15 września, by złożyć w sekretariacie szkoły wniosek o dopłatę do podręczników.
- O zwrot pieniędzy mogą starać się tylko te rodziny, w których miesięczny dochód na jednego członka nie przekracza 351 złotych - informuje Urszula Żyła, dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli w Chrzanowie. Dodaje, że w gminie 220 osób jest uprawnionych do skorzystania z takiej pomocy. Uczniowie szkół podstawowych mogą liczyć na 170 złotych zapomogi, gimnazjaliści - 310 złotych, a uczniowie niepełnosprawni na 200 złotych.