FLESZ - Firmy mają problem. Dlaczego? Zobacz wyniki badania

Zgodnie z założeniami przetargu oferenci mają opracować opracują studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla rozbudowy drogi. Przetarg został ogłoszony 3 grudnia 2021 r. a oferty można składać do 11 stycznia 2022 roku - informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału GDDKiA.
Trzy etapy zadania
Zadanie podzielone jest na trzy etapy. Jak informuje GDDKiA dwa pierwsze etapy– obejmują opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Jednocześnie trzeba przygotować dokumentację geologiczną, hydrogeologiczną, geofizyczną oraz program funkcjonalno-użytkowy.
Natomiast trzeci etap związany jest z udzielaniem odpowiedzi oferentom, którzy zechcą przystąpić do procedury przetargowej już na realizację inwestycji w terenie.
Wszystko to wyłoniony wykonawca będzie musiał zrealizować w ciągu 35 miesięcy. Jeżeli dla inwestycji będzie wymagany raport oddziaływania na środowisko ten czas może się wydłużyć do 41 miesięcy.
Poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu
Inwestycja w Głogoczowie ma być realizowana ze względu na konieczność poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W tym celu zakłada się likwidację miejsc niebezpiecznych jakimi są trzy kolizyjne skrzyżowania drogi krajowej nr 7 oraz przejść dla pieszych przez tą drogę. Zakładana jest likwidacja zjazdów i budowa dodatkowych jezdni w celu zapewnienia obsługi terenów przyległych. Poprawi to przepustowość i bezpieczeństwo na DK7, ponieważ ruch tranzytowy zostanie odseparowany od ruchu lokalnego. Nastąpi korekta nienormatywnego łuku i tym samym poprawiona zostanie geometria drogi krajowej. Powstaną dodatkowe pasy ruchu dla skręcających na skrzyżowaniach w prawo - dodaje Iwona Mikrut.
W ciągu ostatnich 5 lat ruch na zakopiance pomiędzy Krakowem i Głogoczowem wzrósł o 29 procent. Na odcinku Kraków - Mogilany wynosi już 57 473 pojazdy średnio na dobę, a dalej do Głogoczowa 52 059 pojazdów na dobę. Na wzrost ruchu lokalnego duży wpływ ma rozwój budownictwa jednorodzinnego na południe od Krakowa i lokalizacja firm przy popularnej zakopiance. Od wielu lat obserwowana jest pod tym względem tendencja wzrostowa. Od 2017 r. funkcjonują dwie kładki dla pieszych, które znacznie poprawiły bezpieczeństwo mieszkańców, jednak przebudowa skrzyżowań uwzględniająca wzrost natężenia ruchu jest już konieczna.
Powiat miechowski. W Moczydle ruch samochodów przełożono z d...
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Amerykański Rajd kantYny w gminie Wielka Wieś. Kowboje i rumaki pod maskami aut
- Wielka Wieś. Nietypowe dożynki. Korowody, wieńce, przyśpiewki na Wielkowiejskim Targu
- Piknik Rodzinny w Ojcowskim Parku Narodowym. Atrakcji nie brakowało!
- Gminne święto plonów. Przybył korowód z 13 wieńcami i przyśpiewkami
- Z wizytą w kozim gospodarstwie, czyli tam, gdzie zbierają suchy chleb