Nowe mieszkania socjalne będą znacznie odbiegać w swoim standardzie od innych tego typu lokali w mieście. Cena za jeden metr kwadratowy mieszkania w tym budynku to około 4,5 tys. zł a średnia wielkość mieszkań to 40 metrów kw. Gmina będzie rozdawać lokale olkuszanom znajdującym się w trudnej sytuacji, którzy potrzebują wsparcia.
- Cenę wyznacza przetarg, w skład której wchodziła nie tylko budowa bloku, ale także jego całe obejście. Postawiliśmy na nowoczesne mieszkania ponieważ wierzymy, że pomogą one tym 21 rodzinom „zacząć od nowa”, a to dla nas jako miasta będzie stanowić ogromny sukces - komentuje Michał Latos, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.
Nie przekonał olkuszan
Mieszkańcy okolicznych domów i bloków nie kryją swojego niepokoju co do przyszłości tego miejsca. Obawiają się bowiem, że nowo powstały blok podzieli los znajdujących się w jego sąsiedztwie dwóch innych budynków socjalnych. Mają nie tylko zniszczone elewacje i odpadający wewnątrz tynk a także pourywane klamki, paskudne grafitti na ścianach i zaniedbane podwórko.
- Rozumiem potrzebę budowy tego typu obiektów, jednak uważam, że za te pieniądze miasto mogłoby wybudować więcej, za to skromniejszych mieszkań. Mam nadzieję, że do tego bloku wprowadzą się lokatorzy, którzy będą dbali o to miejsce jak o swoje - komentuje pan Marek, mieszkający kilkaset metrów od miejsca inwestycji.
Olkuski magistrat zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby nowi lokatorzy nie zniszczyli majątku gminnego.
- Na terenie obiektu przeprowadzane będą liczne kontrole, mające za zadanie zapobieganiu ewentualnym aktom wandalizmu - przekonuje Michał Latos.
Olkuszanie nie wierzą w cuda. - Będą robić pogadanki, by wytłumaczyć lokatorom, że nie wolno maziać po ścianach? - drwi jeden z mieszkańców os. Słowiki. - Nawet jak złapią wandali na gorącym uczynku, to ci i tak nie będą mieli z czego zapłacić ewentualnej kary. Mieszkania socjalne są nie tylko dla najbiedniejszych ale także dla tych, których wyrzucono za zachowanie z innych - dodaje mężczyzna.
Na razie nie wiadomo jakie kryteria będą musiały spełnić osoby, ubiegające się o przydział mieszkania w nowym budynku.
Trwają prace wykończeniowe
Aktualnie na terenie budowy trwają ostatnie prace wewnątrz budynku: tynkowanie ścian oraz układanie posadzek. Po ich zakończeniu wykonawca zajmie się zagospodarowaniem terenu wokół.
W budynku znajdować się będzie 21 mieszkań o powierzchni średnio 40 metrów kw. Każde z nich będzie wyposażone w łazienkę i aneks kuchenny. Resztę umeblowania lokatorzy będą musieli zapewnić sobie we własnym zakresie. Blok został wyposażony również w centralne ogrzewanie gazowe, co w założeniu ma zapewnić komfort lokatorom, by nie musieli troszczyć się o opał na zimę czy też ciepłą wodę. Tylko, że czy ludzie poradzą sobie z opłatami?
W takich mieszkaniach ludziom nieraz brakuje podstawowych sprzętów, zwyczajnie ich na nie nie stać. - Ja to bym wcale nie chciała się do tego nowego bloku wprowadzić. Kogo będzie stać na utrzymanie takiego luksusu? - mówi jedna z lokatorek.
70 oczekujących rodzin
Obecnie gmina Olkusz dysponuje 87 mieszkaniami socjalnymi. W tym jedno z nich ma charakter rotacyjny i jest zarezerwowane na wypadek klęski żywiołowej oraz 863 mieszkaniami komunalnymi.
Na listach oczekujących na lokal socjalny już teraz zapisanych jest około 70 nazwisk. Przeciętny czas oczekiwania jest trudny do określenia, ponieważ jest on związany z indywidualną sytuacją w jakiej znajduje się rodzina ubiegająca się o lokum socjalne.
Pierwsi lokatorzy być może pojawią się w nim jeszcze do w tym roku lub najpóźniej na początku 2020 r.
WIDEO: Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Mają na nich skorzystać kursanci
Źródło: TVN24/x-news
