Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawa o dowodach osobistych oraz ustawa o ewidencji ludności - te nowości Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadziło w życie 1 marca. Już przed minionym weekendem urzędnicy miejscy przestrzegali, że zmiany te związane są z wprowadzeniem nowego systemu informatycznego, wciąż niedoskonałego, i mogą spowodować utrudnienia w załatwianiu spraw.
Długie kolejki
Przewidywania się spełniły - w Centrum Administracyjnym przy Al. Powstania Warszawskiego na samo podejście do stanowiska trzeba było czekać ponad godzinę.
- Wiedziałem, że tak to może wyglądać. Czekam już pół godziny i sądzę, że kolejne pół jeszcze tutaj spędzę - mówi Pan Zbigniew, który chciał załatwić w urzędzie sprawy meldunkowe. - Nie rozumiem dlaczego, jeśli wprowadza się nowy system informatyczny, nie pracuje się nad nim w weekend. Gdyby w sobotę i niedzielę, kiedy nie ma tutaj ludzi, kilku informatyków sprawdziło, czy wszystko działa, dziś nie byłoby problemów - oburza się.
Pani Wanda Ryś, stojąca w tej samej kolejce, dodaje, że zawodzi także organizacja urzędów. Sama w Centrum Administracyjnym spędziła grubo ponad godzinę. - Do wszystkich spraw związanych z ewidencją ludności, czy to zameldowanie, czy wymeldowanie, jest jedna kolejka. Wydaje mi się, że to jeszcze bardziej wszystko komplikuje - tłumaczy kobieta.
Z problemami musieli się liczyć także ci, którzy wybrali się do Urzędu Stanu Cywilnego i chcieli np. zarejestrować noworodka.
Filip Szatanik, wicedyrektor wydziału informacji Urzędu Miasta, tłumaczy, że pracownicy starają się ograniczyć utrudnienia do minimum.
- Sprawy związane z dowodami osobistymi są załatwiane na bieżąco i ręcznie ewidencjonowanie. Przez to należy przygotować się na dłuższy pobyt w urzędzie - mówi Szatanik.Zapewnia przy tym, że miasto we współpracy z wojewodą stara się, by MSW jak najszybciej wprowadziło poprawki do programu i zwiększyło przepustowość łącza informatycznego. Dodaje, że problem nie dotyczy tylko Krakowa, ale wszystkich dużych miast.
Nowości w przepisach
Zmiany dotyczą m.in. dowodów osobistych. Teraz nie będzie już na nich informacji o adresie, kolorze oczu i wzroście. Wnioski o dowód można składać w dowolnym urzędzie gminy lub miasta, a także elektronicznie.
Osoby chcące się wymeldować czy zameldować, będą mogły to zrobić przez internet. MSW wdrożyło tzw. System Rejestrów Państwowych, który połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system. - Do godziny 12 zostało przeprowadzonych 40 tys. akcji, czyli średnio ponad 10 tys. akcji na godzinę. System Rejestrów Państwowych działa - powiedział wczoraj wiceminister MSW Tomasz Szubiela
Jego opinii nie podzielają tłumy czekające w kolejkach. Jak długo jeszcze potrwają utrudnienia? Nie wiadomo. Krakowscy urzędnicy zapewniają, że starają się, by jak najszybciej wszystko wróciło do normy. I proszą o cierpliwość.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.
Zapisz się do newslettera!